четврток, декември 1, 2022

таг: проект

Општините Карбинци и Дупница со заеднички проект за превенција од природни...

Општина Карбинци и општина Дупница, Р.Бугарија, ќе работат на заеднички проект за превенција и совладување на последиците од природни и непогоди од човечка негрижа. Проектот...

Крушево: Граѓаните активни учесници во буџетот 2022 – „Низ женски леќи“

Кои се проблемите во Општина Крушево, како истите можат да се решат, гледано од една граѓанска перспектива, и спакувано во еден проект, ќе најдат...

Младите за Виница: Преку Младинска акција до реставрирани клупи и поубав...

Младите можат да придонесуваат и создаваат за заедницата. Кога таа нивна желба ќе се насочи со помош на локалната самоуправа, бизнис и невладиниот сектор,...

(ВИДЕО) Уреден вториот зелен покрив во центарот на Скопје, покривот на...

Градот Скопје во соработка со УНДП го уреди вториот зелен покрив во строгиот центар на градот - покривот на Домот на културата „Кочо Рацин“,...

Осумстотини скопски средношколци и наставници ќе бидат дел од проектот „Зборувам...

Во 23 средни училишта на Град Скопје деновиве ќе започне реализацијата на третиот циклус тримесечни онлајн курсеви за изучување на албанскиот, македонскиот и турскиот...

И официјално крушевчани добија спортска и кино сала, така одлучија на...

На петтата форумска сесија се презентираа резултатите од проектот „Опремување на мултифункционална сала“. Благодарение на овој проект Крушево доби целосно опремена сала за театар...

(ВИДЕО) Зумба, пилатес, аеробик – „Скопје вежба“ низ видео приказна

Аеробик, фитнес, пилатес, зумба, спортска јога и атлетика се дисциплините на кои скопјани измиантиов период вечжбаат на неколку локации во главниот град. „Скопје вежба“ е...

Аеробик, јога, фудбал – денес почнува проектот „Скопје вежба“

Почнувајќи од денес, 17 мај, па во следните три месеци, скопјани ќе имаат можност да вежбаат и да се рекреираат на отворено секој работен...

(ВИДЕО) Со проектот за олеснување на скопскиот сообраќај, Скопје се приближува...

Скопје продолжува да се движи до модерна и европска метропола. Клучката кај Момин Поток е една од најфрекфентните сообраќајници во главниот град, каде секојдневно поминуваат...

Ќе се реновира училиштето во Борино, проект за меѓуетничка интеграција

Во рамки на проект на УСАИД за меѓуетничка интеграција имплементиран од Македонскиот центар за граѓанско образование (МЦГО), компонента 3-обезбедување стимул на училишта, ќе се...