сабота, јуни 25, 2022

таг: Петре Шилегов

Во колумната на Шилегов: Новата противпожарна опрема ќе биде симбол на...

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, во својата колумна објавена во „Слободен печат“, укажува дека опремувањето и модернизацијата на Противпожарната бригада се спроведува во полна...

(ВИДЕО) Се расчистува голема дива депонија во Драчево

Се расчистува нова голма депонија во Драчево во соработка со Градот Скопје и општина Кисела Вода. Градот Скопје во соработка и со други општини спорведуваше...

(ВИДЕО) Решение кај Момин Поток – Два нови кружни текови, подвозници...

Градоначалникот Петре Шилегов денеска најави уште еден голем проект за жителите на Скопје – изведбата на клучката кај Момин поток која е една од...

Шилегов: ФК Вардар не е сопственост на Град Скопје, туку приватна...

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вели дека информацијата дека градот Скопје го враќа ФК Вардар е лажна информација, ова Шилегов го изјави во...

Шилегов: За 70 милиони правиме 2 траси на БРТ, а...

Опозицијата реагираше на заемот од 70 милиони евра од ЕБОР за проектот Брз Автобуски Транспорт во Град Скопје. Советничката група на ВМРО ДПМНЕ во...

Свечено отворена подновената спомен – соба на Крсте Мисирков

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, вчеравечер присуствуваше на свеченото отворање на подновената спомен-соба на Крсте Мисирков во Институтот за македонски јазик во Скопје....

Отворен Младински Центар во објектот на некогашно „Матично“

Градоначалникот Петре Шилегов и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска го пуштија во употреба новиот Младински центар „Матично“, сместен во објектот на поранешната...

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје заслужува да биде модерна и паметна еко метропола

Една година откако Јавното претпријатие Дрисла е во надлежност на Град Скопје. Од Град Скопје велат ова јавно претпријатие прерасна во санитарна депонија која...

Дрисла станува современа депонија – една година под Град Скопје

После долго време на некомпетентност и негрижа во работењето, за само една година откако Дрисла се врати во надлежност на Град Скопје, ова јавно...

Автобуско метро во Скопје – Екипи на Град Скопје деноноќно работат...

Градоначалникот на Град СКопје, Петре Шилегов на неговиот официјален фејсбук профил, сподели дека Скопје дефинитивно ќе добие БРТ, односно Бас Рапид Транзит. „Популарното наречено #АвтобускоMетро...