недела, април 14, 2024

таг: Петре Шилегов

Будимир побара од Шилегов легнати полицајци на Рузвелтова, тој вети камери...

„Маалски муабети“ е серијал кој започна со скопскиот градоначалник Петре Шилегов и личности за кои главниот град Скопје има посебно место во нивното срце. Тој...

(ВИДЕО) Шилегов: Недозволиво е Скопје и Тирана да бидат заложници на...

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ја сподели својата визија за иднината на сесијата „Паметни градови, урбана мобилност и дигитални решенија во Северна Македонија“ на...

На првиот ден на летото и Светскиот ден на музиката беше...

Многубројни музички настапи, изложби, театарски претстави и филмска програма ќе понуди 42.издание на фестивалот „Скопско лето“, што секоја година традиционално се одржува од 21...

(ВИДЕО) 37 нови комунални возила ќе го чистат Скопје

37 комунални возила за собирање отпад треба да пристигнат во главниот град за потребите на ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје. Возилата се наменети за...

Шилегов помеѓу своите скопјани го следеше натпреварот Македонија – Украина

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов помеѓу своите Скопјани, денеска го проследи вториот напревар на македонската фудбалска репрезентација на Европското првенство 2020. Во Градскиот парк на...

Доделени награди и признанија за матурантите првенци на генерацијата од Скопје

Специјални признанија и парични награди за матурантите -  првенци на генерацијата беа доделени вчеравечер, од 23 скопски средни училишта, на традиционалната манифестација „Средба на...

Ова лето ќе се игра одбојка на новото одбојкарско игралиште на...

Аеродормци ќе имаат можност ова лето да спортуваат на новото одбојкарско игралиште на песок на кејот на Вардар кај мостот Близнак во Аеродром. Игралишето...

Едно општество – силна репрезентација, Шилегов со поддршка на нашите фудбалери

Во својата колумна во викенд изданието во очи на историскиот ден за македонскиот фудбал, скопскиот Градоначалник се осврнува на поврзаноста на „едно општество за...

Ново зелено катче во Тафталиџе – Запуштената и неуредена површина пред...

Запуштената и неуредена површина пред објектот на противпожарната бригада во населбата Тафталиџе, сега е нов зелен сквер. Околу 1 000 квадратни метри кај булеварот...

Шилегов: Ги поттикнуваме младите стручно да се образуваат за да бидат...

Во рамки на втората фаза од кампањата за промоција на средното стручно образование „Учи паметно, работи стручно“ чија цел е идните средношколци да се...