среда, мај 22, 2024

таг: ново село

Се враќа автентичниот изглед на Ново Село, во тек втората фаза...

Штипско Ново Село си го враќа автентичниот изглед со поплучување на улиците. Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов на средба со новинарите ја најави...

Започна реконструкцијата на една од пофреквентните улици во Ново Село

ЈП “Стипион” започна со реконструкција на улицата “Милојкова” во населбата Ново Село,  која според градоначалникот Иван Јорданов треба да биде финализирана во наредните две...

Започнаа активностите за уредување на тротоарите и промена на водоводната мрежа...

Денес на улицата “ Кеј Димитар Влахов “ во населбата Ново Село, започнаа градежните активности за промена на водоводната линија на улицата но и...

После 40 години фекална канализација и водоводна мрежа за жителите...

Нова водоводна мрежа и фекална канализација добиваат петнаесетина домаќинства на улицата “Кежовица“ во штипско Ново Село. Според зборовите на градоначалникот Иван Јорданов, за да...

Со проект од Бирото за рамномерен регионален развој, до автентичен изглед...

Поплочување со камени плочи на улицата "Крсте Мисирков" , почна денес во штипско Ново Село. Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов, кој денеска беше на...

Започна реконструкцијата на еден од најфреквентните тротоари во Штипско Ново Село

Денес Општина Штип започна со реконструкција на еден од најзначајните тротоари во Штипско Ново Село. Инвестицијата е вредна 2 милиони денари а истите се...

Хорот „Света Злата Мегленска“го отвори 37 издание на ШКЛ

Со концертот на хорот „Света Злата Мегленска“ синоќа беше означен стартот на овогодишното, 37 издание на Штипско Културно лето. Атмосферата проткаена со автентичните ноти на...

Интензивно се работи на уредување на делот под црквата Св.Спас во...

Интензивно се работи на уредување на делот под црквата Св.Спас во Ново Село. Овде во изминатите неколку дена се поставија нови кошеви и голови...

Во штипско Ново Село одбележан јубилејот, 150 години од раѓањето на...

Со положување на свежо цвеќе на спомен рељефот на Гоце Делчев во штипско Ново Село, штипјани ја одбележаа 150 годишнината од неговото раѓањето . „Денес...

ЈП Исар интензивно работи на паркот во Ново Село

ЈП Исар интензивно работи на паркот под црквата Свети Спас во штипско Ново Село. Еден дел од паркот е веќе поставен, а моментално се...