недела, април 14, 2024

таг: општинаградскопје

(ВИДЕО) „Хероите на градот“ – мурал на скопската пожарна кула

Град Скопје, во рамки на европскиот проект #CreArt, ја заврши изведбата на муралот насловен како „ХЕРОИТЕ НА ГРАДОТ“ во чест на скопските пожарникари, изведен на...

(ВИДЕО) Скопје симбол на духот и слободата на културата

„Кога липите цутат, тогаш Скопје е најубаво“, знаеше да каже хроничарот на Скопје Данило Коцевски, кој повеќе од 35 години пишуваше за градот на...

Продолжуваат активностите од втората фаза од проектот за изградба на булеварот...

Град Скопје информира дека продолжува со градежните активости за реализација на втората фаза од проектот за изградба на булеварот Босна и Херцеговина. Овие денови...

(ВИДЕО) #ВЕЛОСКОПЈЕ: На велосипед 240 денови годишно без дожд и снег

Иако периодов температурите во главниот град се типични за зимскиот период, тоа не мора да значи дека велосипедот не треба да биде вашето превозно...

Скопјани лани двојно помалку пријавувале огнови на отворено на бројот 193...

Град Скопје продолжува да ја реализира кампањата за пријавување огнови на отворено на бесплатната телефонска линија 193, од таму информираат дека во текот на...

За една недела подигнати 86 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (31.12.2020 – 07.01.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 86 возила од јавните површини. „Од вкупниот број непрописно...

Јавниот превоз во Скопје денеска и утре по неделен возен ред

Јавниот превоз денеска и утре ќе сообраќа по неделен возен ред – соопшти Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП). Денеска дежурни ќе бидат билетарниците на Зелен пазар...

Пријави оган на 193 апелираат од Град Скопје

Со оглед на моменталната состојба со корона вирусот и новите протоколи, оваа година Бадниковите огнови и собири ќе изостанат. Од Град Скопје апелираат да...