недела, март 7, 2021

таг: општинаградскопје

(ВИДЕО) Урбаната инфраструктура во срцето на Скопје

„За една метропола да функционира ефикасно и како што треба, неопходно е срцето на градот секогаш да биде во беспрекорна состојба“, вели градоначалникот на...

(ВИДЕО) Град Скопје уреди нов зелен сквер во Аеродром

Зелената запуштена површина од 2000 метри квадратни на крстосницата помеѓу булеварот Јане Сандански и улицата Владимир Комаров, во Општина Аеродром, Град Скопје целосно ја...

Сакаме велосипедски патеки како во Скопје, бара бугарската граѓанска онлајн иницијатива...

Главниот град Скопје, пример за нашите соседи како треба да изгледа еден модерен и современ град каде вело културата е застапена, а со тоа...

Во сабота отворен ден за волонтери во ЈП Лајка Скопје

ЈП Лајка Скопје на официјалниот фејсбук профил, информираат дека во сабота на 6 -ти февруари ќе биде отворено за волонтери кои може да помагаат...

Дополнителни сообраќајни линии на ЈСП по повод верскиот празник Задушница

Јавното Сообраќајно Претпријатие, инфрормира дека поради верскиот празник Задушница, утре  5-ти и во сабота 6-ти февруари, на линиите 59 (Карпош 3 - Кучевишка бара -...

Свечено отворена подновената спомен – соба на Крсте Мисирков

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, вчеравечер присуствуваше на свеченото отворање на подновената спомен-соба на Крсте Мисирков во Институтот за македонски јазик во Скопје....

(ВИДЕО) Како ќе изгледа реконструкцијата на Универзална сала

Во видеото кое ќе го погледнете подолу ќе може да ја видите моменталната состојба на Универзалната сала. Градот Скопје денеска најави реконструкција на синонимот...

Претставен е проектот за реконструкција на Универзална сала

Градот Скопје и Владата на Република Северна Македонија денеска го промовираа изведбениот проект за реконструкција на Универзалната сала, изработен од архитектот Бујар Муча. Овој...

(ВИДЕО) 1983 година – Првата пешачка зона во Скопје

Во 1983 година се отвора првата пешачка зона во Скопје. Со затворањето на големото паркиралиште на плоштадот, како и камениот мост за автомобилски сообраќај,...

(ВИДЕО) Се уредува кејот на Вардар на потегот од стадионот до...

Овие денови Град Скопје започна со чистење и уредување на кејот на Вардар во Ѓорче Петров на потегот од стадионот до мостот во Сарај. Како...