четврток, август 5, 2021

таг: општинаградскопје

Шилегов официјално влегува во трка за втор мандат на престојните локални...

На одржаната седнина на Извршпниот одобор на СДСМ одржава вчера, официјално беше потврдена кандидатурата на актуелниот градоначалник Петре Шилегов за градоначалник на Град Скопје...

(ВИДЕО) На маалски муабет Шилегов и Дрита Исљами: На паркот Сарај...

Во новата епизода на „Маалски муабети со Петре Шилегов“, скопскиот градоначалник беше во паркот Сарај каде како домаќин го пречека Дрита Исљами, државната рекордерка...

ЈП Комунална хигиена – Скопје: 79 499 тони комунален отпад е...

ЈП Комунална хигиена - Скопје информира дека во периодот од јануари - јуни 2021 година подигнати се и транспортирани 79 499 тони комунален отпад...

(ВИДЕО) Нов мост меѓу населбите Карпош 4 и Злокуќани, најавува Град...

Градоначалникот Шилегов го потпиша договорот со Владата на РСМ и ТАВ со кој се овозможува реализацијата на проектот за мостот на улица Љубљанска во...

Брз, практичен и еколошки автобуски превоз ќе добие Скопје, сметаат експертите...

Потребите на граѓаните за користење јавен превоз, трасите по кои ќе се движат возилата на БРТ, организацијата на станиците и наплатата на билетите беа...

(ВИДЕО) Шилегов: Подобро е градот да изгуби време во изработка на...

Во Градскиот парк недостасуваат некои работи на кои полека работиме, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во видео интервју за Моја Општина. Тој...

Шилегов го застапува Град Скопје во судскиот процес за рушење на...

Градоначалникот Петре Шилегов денеска во Основен суд Скопје 2 го застапуваше Градот Скопје во процесот за уривање на галијата поставена во коритото на реката...

Во главниот град се поставуваат нови модерни лед светилки – Дел...

Градот Скопје вчеравечер почна со инсталација на ЛЕД светилки за улично осветлување на улицата Франклин Рузвелт, на потегот од улицата Васил Ѓоргов до Зоолошката...

Отстранети диви приклучоци во Долна Матка, село Крушопек и Сарај информираат...

Во последната акција за отстранување на диви приклучоци, спроведена од екипите на ЈП „Водовод и канализација" – Скопје биле отстранети диви приклучоци во Долна...

Скопјани до 3 август може да уживаат во CreArt европската изложба...

Во реновираните изложбени салони на Музејот на град Скопје во петокот беше отворена изложбата „Што би се случило ако? Изборот да се изгради алтернативна...