среда, декември 1, 2021

таг: општинаградскопје

Креирај ја Програмата за работа 2022 за ЈП Лајка

Неодамна ЈП Лајка објавија дека сите љубители на животните и активисти може да се вклучат во креирање на програмата на ЈП Лајка за 2022...

Побрза реакција на барањата на граѓаните и акција за чистењето на...

Денеска се одржа првиот состанок на Координативното тело на градоначалници на Градот Скопје - Координација на активностите на општините во градот Скопје со посебен...

(ВИДЕО) Во недела се лежи и одмара, макар и на вода

„Заливот на пингвините“ е едно помеѓу најинтересните актракции во Зоолошка градина. Пингвинариумот е составен од внатрешен дел со затворен базен, како и надворешен базен...

(ВИДЕО) Малиот мармозет од скопската Зоолошка градина се навикува на средината...

Најновата актракција во скопската Зоолошка градина џуџестиот мармозет кој ја збогати бејби зоолошката градина веќе се навикува на неговото живеалиште и ужива во друштво...

Арсовска ја назначи Бујаре Абази за заменик-градоначалничка

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, ја назначи Бујаре Абази за нова заменик- градоначалничка на Скопје. Арсовска денеска свечено го врачи решението, при што...

Поставена е заштитна ограда на булеварот Христијан Тодоровски Карпош

Поставена е заштитна ограда на булеварот Христијан Тодоровски Карпош од страна на екипите на ЈП „Улици и патишта“ Скопје. „Извршена е реконструкција на пешачкиот премин...

Трајко Славевски од ВМРО ДПМНЕ избран за претседател на Советот на...

Трајко Славевски од ВМРО ДПМНЕ е новиот претседател на Советот на Град Скопје, вакава одлука се донесе на денешната конститутивна седница одржана во кино...

Предлози за одржлив и праведен развој на градот и еколошки чисто...

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска оваа недела оствaри средби со претставници на граѓанската иницијатива Зелен Хуман Град, при што разговарале за предлозите за...

Арсовска се сретна со претставници на синдикатите на ЈСП

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, се сретна со претставници на трите репрезентативни синдикати на вработените во Јавното сообраќајно претпријатие на Скопје - ЈСП. „На...

Од денеска стартува Зимската служба на Град Скопје

Од денеска, стартува Зимската служба на Град Скопје, а со тоа и координираните активности за зимско оддржување на улиците во надлежност на Град Скопје,...