среда, јуни 19, 2024

таг: Куманово

Куманово: Службите се на терен и распрскуваат течност против подмрзнување

Снегот што денеска ги покри кумановските улици ги мобилизираше зимските служби. Од Општина Куманово информираат дека Службите за зимско одржување се на терен и...

Полицаецот Станојковиќ и пожарникарот Наковски прогласени за најдобри за 2021 година...

Во пресрет на празниците Општина Куманово ги прогласи најдобрите полицаец и пожарникар и за 2021 година. За најдобар полицаец е прогласен Далибор Станојковиќ, полициски...

Куманово го избра својот сувенир со сликата на Занаетчискиот дом

Куманово го доби својот сувенир за 2021 година. Традиционално Комисијата за избор на сувенир на Општина Куманово одлучуваше по понудените решенија на 4 автори,...

Децата со попреченост во Куманово добија инкулзивно игралиште

На Меѓународниот ден на лицата со попреченост, 3 декември,  ООУ “Браќа Миладиновци”-Куманово доби инклузивно игралиште за ученици со попреченост, вклучени во редовна настава. Игралиштето содржи специфични...

Засадени 16 портокалови цветови во знак на 16 дена активизам против...

Засадени 16 портокалови цветови во центарот на Куманово во знак на Националната кампања против насилство врз жените и девојките. Активноста е во чест на...

Граѓаните на Куманово можат онлајн да ја следат урбанистичката документација

Надграден е Географско  - информациски систем (ГИС), што беше воведен во септември минатата година. Додадени се три нови модули, со што е овозможено да...

Закажана конститутивната седница на Советот на Општина Куманово

Во претстојната седмица, во вторник на 23 ноември, ќе се одржи конститутивната седница на Советот на Општина Куманово. Според дневниот ред, ќе бидат верифицирани...

Максим Димитриевски ги повика на кафе неговите противкандидати, Ивана Ѓорѓиевска ја...

Максим Димитриевски со официјализирање на неговиот втор мандат како градоначалник на Куманово, рече дека иницијативата „За наше Куманово“ ја доби поддршката од граѓаните како...

Димитриевски: Општините се сиромашни во услови на стопирана децентрализација (видео)

По два мандати во Советот на Општината Куманово, од кои еден како негов претседател, Максим Димитриевски вели дека улогата на градоначалникот ја доживувал поинаку,...

Центарот на Куманово блесна со автентичниот изглед на реновираниот хотел Солун

Фестивал „Урбан начин на живеење како културно наследство“ кој се одржа на градскиот плоштад во Куманово неделава го означи и крајот на интензивните работи...