недела, април 14, 2024

таг: Куманово

Куманово ќе добие канцеларија за јавни услуги „Една точка за услуги”

Куманово е еден од првите градови во државата каде ќе започне реализација на проектот „Една точка за услуги”, со кој граѓаните на едно место...

Заврши проектот за реконструкција на кумановскиот пазар

Заврши реконструкција на градскиот пазар во Куманово, проект кој се одвиваше во прекугранична соработка со Општина Гњилане, а за кој Европската унија издвои 324.000...

Заменик амбасадорот на Јапонија во посета на Општина Куманово

Заменик амбасадорот на Јапонија во Република Македонија, Мачиа Хидеаки денеска беше во работна посета на Општина Куманово, при што заедно со Канако Теруи, вториот...

Куманово е град на културата за 2019-та година

Куманово е град на културата за оваа година, информираше на денешната прес-конференција градоначалникот Максим Димитриевски. Апликацијата е прифатена од Министерството за култура, добиено е решение...

Кумановскиот градоначалник во посета на Сараево

Кумановскиот грдаоначалник  Максим Димитриевски денеска е во посета на градот Сараево (БИХ).Тука  оствари средба со заменик градоначалник на овој град, Милан Тривиќ. На состанокот било...

Општина Куманово подари пакетчиња за лицата со посебни потреби

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска донираше пакетчиња за корисниците на двата дневни центри за лица...

Новото јавно претпријатие во Куманово се очекува да проработи во март

Изработката на урбанистичките планови и програми за 2018 година изостанаа бидејќи Јавното претпријатие „Куманово план“ се уште не е формирано, рече координаторот на советничката...

Куманово прогласен за град на спортот за 2019-та на европско ниво

Куманово, го доби статусот Град на спортот за 2019 –та година, кој го доделува Комисијата за евалуација АЦЕС Европа од Брисел, задолжена за следење...

Заврши 13. издание на „Рома труба фест“

Заврши 13. издание на манифестацијата „Рома труба фест“ која вчеравечер се одржа на градскиот плоштад во Куманово. Шест дувачки оркестри и гости настапија на утрешното издание...

Куманово- Рома труба фест по 13-ти пат

По нежните звуци на тамбурите,утре (5 септември) на плоштадот во Куманово ќе одекнат звуците на тамбурите. Осум трубачки оркестри ќе настапат на дувачките средби, а...