сабота, мај 18, 2024

таг: дојран

Топло добредојде на првиот училиштен ден на учениците им посака градоначалникот...

Подобри услови во училиштата, мотивирани и успешни ученици, тоа им го вети градоначалникот на Општина Дојран Анго Ангов на учениците, кој заедно со директорот...

Дојран се надева дека оваа туристичка сезона ќе се реализираат 100.000...

Во Дојран дневно се регистрираат по околу 6 илјади ноќевања како во апартманското така и во хотелското сместување Општинските власти се надеваат дека оваа лето...

Пред стартот на туристичката сезона, сите вклучени туристичкиот бизнис на заеднички...

На чекор до официјалниот почеток на летната туристичка сезона во Општина Дојран,  заеднички состанок утре на сите заинтересирани и инволвирани во туристичкиот бизнис. Состанокот го...

(Видео) Отворена новата туристичка сезона во Дојран со Гурман фест

Кога запознаваме ново место, најдобро го запознаваме преку традиционалната храна кој засекогаш се врзува за нашите сетила. Кога ни доаѓаат гости, најважно е да...

Во недела Дојран Гурман Фест-Ново гастрономско уживање низ вкусовите на традиционалната...

Крап во тава, перкија, белвица и сом, баклава и татлија-сите дојрански специјалитети на едно место и во исто време ќе можат да се вкусат...

Во чест на Емилија Динева, отворено спортско игралиште во Дојран

Во чест на Емилија Динева, првиот дарител на органи во земјава, отворено е спортско игралиште во Дојран. Поминаа две години од кога нејзиното семејство...

Донаторски настан за нашиот бисер-Дојранското езеро

Донаторски настан на највисоко ниво за прв пат се одржа за ,,Подобрување на еколошката состојба на споменикот на природата Дојранското Езеро" Организатори на настанот беа...

Започува постапката за јавно приватно-партнерство за уличното осветлување во Дојран

Предлог - Одлука за отпочнување постапка за доделување на договор за воспоставување на Јавно приватно партнерство за реконструкција на јавното осветлување во Општина Дојран...

Со нова пешачка патека во новата туристичка сезона, се уредува и...

Во нова уредена пешачка патека која што ќе се простира до граничниот премин, ќе уживаат туристите и посетителите на Дојранското езеро. Започна реализацијата на проектот...

Со продажба на три парцели, Општина Дојран инкасира 260.000 евра

Неверојатни 260 илјади евра инкасира Општина Дојран со продажбара на три градежни парцели, наменети за времено сместување. На јавно наддавање за трите парцели со површина...