понеделник, октомври 25, 2021

таг: Град Скопје

ЈП Лајка: Имајте вистински другар- се вдомуваат Луи, Тери и Алисија

Доколку сакате да имате вистински другар кој ќе ве придружува на сите ваши авантури во пророда, тогаш овие кучиња се вистинските за вас. ЈП...

(ВИДЕО) Втората адреналинска велопатека на Водно пуштена во употреба

Скопјани и сите љубители на природата и велосипедизмот овој викенд може да го искористат за адреналинска рекреација на новата велопатека „Flow“, наменета за надолно...

ЈСП Скопје отвора нова линија со број 29, од Жданец до...

ЈСП Скопје од понеделник (25.10.2021 ќе стартува автобуска линија 29 која ќе сообраќа од Жданец, преку Трнодол, до Карпош 3 („Сити мол") и обратно. –...

(ВИДЕО) Противпожарната бригада со превентивни видео совети за пожар во домовите

Статистички гледано најчести предизвикувачи на пожар во домовите се електричните инсталации, греалките, оџаците и плинските боци. Чест предизвикувач на пожар се несоодветните или нестручно составени...

Во Скопје секојдневно транзитираат околу 100.000, а излегуваат влегуваат во градот...

Во Скопје секојдневно влегуваат по околу 30.000 возила од истиочниот и западниот влез, изјави Иван Велковски раководител на секторот сообраќај во ЈП „Улици и...

(ВИДЕО) Џуџестиот мармозет од скопската Зоолошка градина хит на светските медиуми

Минатата недела Скоспката Зоолошка градина доби нов член од фамилијата Мармозет, кој за само една недела стана вирален хит. „Џуџестите мармазети се најмалите мајмунчиња на...

Се вдоми питбулката Етна

Питбулката која со денови талкаше низ скопската населба Гази Баба и беше донесена во ЈП Лајка од хуман граѓанин, конечно си ја пронајде својата...

150.000 цвеќиња оваа есен го разубавуваат Скопје

Околу 150,000 цвеќиња нов есенски расад го разубавуваат Скопје во овој период од годината, информираат од ЈП „Паркови и зеленило“. Viola, Brasica i Hrisantema се...

„Amazing Grace“ – документарниот филм посветен на Арета Френклин на 23...

Во рамките на програмата на Skopje Jazz Festival на 23 ти октомври повторно ќе биде прикажан документарниот филм посветен на Арета Френклин. Инаку филмот...

(ВИДЕО) Како се создаваше втората тартан патека во Градски парк ?!

ЈП Улици и патишта - Скопје подготвија видео, од создавањето на втората тартан патека во Градскиот парк, која е наменета за сите рекреативци, но...