вторник, септември 17, 2019

таг: Виница

Се асфалтира регионалниот пат Виница – Лески – Зрновци

Со проширување од 4 на 4,25 метри и со нов слој асфалт, главната и фреквентна сообраќајница, регионалниот пат Виница - Зрновци , Виница -...

Со донација од нашинец од Германија се подобруваат условите во виничкиот...

Итната помош и интерното одделение на Здравствениот дом во Виница ги подобруваат здравствените услуги за пациентите со обезбедување нови современи болнички кревети што стигнаа...

Виница: Манастирот „Св, Спас“ собира донации за изградба на конаци

Од манастирот „Св.Спас“ понудија идеја за изградба на конаци во кругот на манастирот, чија локација и опкружување нудат прекрасен зелен мир и уживање. Официјално...

Виничкото училиште „Славчо Стојменски“ доби нова современа спортска сала

Основното училиште „Славчо Стојменски“ годинава патронатот го одбележа и со предавање во употреба на нова современа фискултурна сала, чија изградба чинеше 25 милиони денари....

Отворена првата сервисна служба за лицата со интелектуални пречки во Виница

Осумдесет лица со интелектуална попреченост , членови на локалното здружение “Порака“, деновиве добија свое катче за дружење и социјализација во центарот на градот. Со...

Интернатот во винички Блатец го менува ликот

Интернатот во Блатец, седум децении по изградбата, од руинирана зграда стана нов објект со комплетно нова столарија и фасада, со што, и внатрешно и...

Еколошко дефиле во Виница

Од пластични ќеси, шишиња и лажички, од најлон и од хартија, учениците во средното општинско училиште „Ванчо Прке“ од Виница создадоа прекрасни модели и...

Виница доби багер како донација од јапонската амбасада

Виничкото јавно комунално претпријатие „Солидарност“ деновиве доби нов мини-багер вреден 29.000 евра. Машината е донација од Амбасадата на Јапонија. Багерот располага и со хидрауличен чекан,...

Виничко Трсино доби филтер-станица

Седумстотините жители на виничкото село Трсино од средата пијат квалитетна и здрава вода. Новата филтер-станица во ова село, која е со капацитет од десет...

Чествување во Виница во чест на загинатиот капетан на АРМ, Кирчо...

Со панихида пред неговата спомен-биста, со рецитал на ученици од виничките основни училишта и со традиционалниот турнир во мал фудбал што се одржува во...