недела, април 21, 2024

таг: Виница

Младите за Виница: Преку Младинска акција до реставрирани клупи и поубав...

Младите можат да придонесуваат и создаваат за заедницата. Кога таа нивна желба ќе се насочи со помош на локалната самоуправа, бизнис и невладиниот сектор,...

(видео) Општина Виница од денес со нов градоначалник

Новиот градоначалник на Општина Виница – Миле Петков, денес ја презеде градоначалничката функција од досегашниот градоначалник Ивица Димитров. Официјалното примопредавање на функцијата и средбата помеѓу...

Фестивалот на хумор и сатира „Ин Виница веритас“почнува идната недела

Само четири дена и со скратена програма, поради ковид пандемијата, ќе се одвива овогодишното тринаесеттото издание на меѓународниот фестивал на хумор и сатира „Ин...

Најмладите во Општина Виница го одбележа „Светскиот ден без атомобили“

На официјалниот почеток на есента, Општина Виница, симболично го одбележа и „Светскиот ден без автомобили“. Секако најмладите беа главните актери. „Денешната дата, 22 Септември, покрај...

Основното училиште ,,Славчо Стојменски“ целосно реконструирано (видео)

ООУ ,,Славчо Стојменски” овој понеделник ги дочека своите ученици со физичко присуство, во целосно ново руво. Десет училници се комплетно реконструирани, а нов изглед добија...

Општина Виница домаќин на ,,25 Регионални пензионерски спортски игри” (видео)

Општина Виница беше домаќин на ,,25 Регионални пензионерски спортски игри”. Имаше учесници од целиот источен регион, кои се натпреваруваа во повеќе дисциплини. „Се осмеливме и во...

Виница: Среќен почеток и успех во учењето на учениците им посака...

Заѕвонија училишните ѕвона во виничките училишта, а заѕвони и детскиот џагор во нив. Многу успех на првиот училиштен ден, на виничките ученици им посака...

Ивица Димитров: Процентот од повратот на ДДВ треба да се промени,...

Општина Виница е општина во источниот дел од земјата. Во нејзини рамки припаѓаат 16 населени места, има околу 20.000 жители, од кои 12.000 во...

Воениот оркестар и Баталјонот за почести на одбележувањето на денот на...

Звуците од лимените инструменти маршираа под вештите команди на диригентот на Воениот оркестар на АРМ коишто одекнуваа  во просторот и времето на огромниот плоштад...

Димитров: Во изминатите четири години во Виница инвестирани 10 милиони евра...

Во изминатите речиси  четири години реализирани се повеќе од 200 проекти, од задолжена и уназадена општина со многу не започнати проекти и нерешени проблеми,...