сабота, јануари 29, 2022

таг: струмица

Струмица: Проблемот со кучињата скитници се решава согласно законските прописи во...

Кучињата скитници на територијата на општина Струмица се третираат исто како што тоа се прави на територијата на целата држава. Според Кирил Парталов, секретар на...

Заменик градоначалникот на Струмица, Костадинов присуствуваше на фрлањето на светиот крст...

Заменик градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов беше меѓу граѓаните кои на големиот празник Богојавление – Водици присуствуваа на фрлањето на светиот крст во...

Одбележана 74-годишнината од убиството на првоборецот Герас Цунев

Пред спомен бистата која што се наоѓа во малиот градски парк, со пригодна свеченост беше одбележана 74-годишнината од убиството на првоборецот Герас Цунев. Од...

Во 2016 година преку „Систем 48“ решени 1.817 проблеми на граѓаните

Преку општинскиот сервис за пријавување на комунални проблеми „Систем 48“ во 2016 година во Струмица биле решени 1.817 проблеми на граѓаните од вкупно пријавените 1.956....

Општина Струмица ќе учествува во проектот „Креираме заедно“

Општина Струмица преку општинските основни училишта ќе учествува во реализацијата на проектот „Креираме заедно“. Овој проект има за цел да се промовира инклузијата на...

Општина Струмица на сите православни христијани им го честиташе раѓањето на...

По повод најголемиот христијански празник, Божик општина Струмица им се обрати на своите сограѓани од христијанска вероиспед, честитајќи им го раѓањето на Исус Христос. Во...

Општина Струмица започна со активностите за расчистување на снегот

Со првите снежни врнежи, општина Струмица почна со активностите кои се реализираат во континуитет, согласно Програмата за одржување на улиците и локалните патишта -...

Продолжуваат активностите за уредување на населените места во Струмица

И оваа недела продолжија активностите за уредување на населените места, акција која што се спроведува на иницијатива на градоначалникот Коста Јаневски, а во соработка...

22-та крводарителска акција во Заводот за трансфузиона медицина во Струмица

Општина Струмица, на 11- јануари во Заводот за трансфузиона медицина ја спроведе 22-та крводарителска акција. Ваквата акција, традиционално се реализира по повод новогодишно –...