сабота, март 2, 2024

таг: струмица

„Кавалирите“ во Струмица возат бесплатно и еколошки

Пролетното време го полни паркот во Струмица, а на повозрасните граѓани им дава можност да излезат од своите домови и да ја испробаат новата...

Студија на ИРИ: Општина Струмица прва по респонзивност, а градоначалникот Костадинов...

Меѓународниот републикански институт ИРИ ја објави квалитативната студија за респонзивноста на локалната самоуправа во Македонија, низ реакцијата на неопределените гласачите во шест општини - ...

Децата на самохраните родители од Струмица и оваа година добиваат бесплатна...

И оваа година општина Струмица обезбедува бесплатен престој во градинка на децата на самохраните родители. На иницијатива на градоначалникот, а со одлука на Советот,...

Богатите активности на Младинскиот центар претставени на евроамбасадорот Гир при неговата...

Струмица и градоначалникот Костадин Костадинов повотрно беа домаќини на амбасадорот на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир во рамките на неговата прва посета во новата...

Во Струмица ќе се гради современ Откупно-дистрибутивен центар

Струмичкиот регион како најголем регион за производство на храна, ќе добие современ откупно-дистрибутивен центар. Градоначалникот Костадин Костадинов со членови на Советот на општина Струмица, во...

Завршува изградбата на новиот булевар „Братство Единство” во Струмица

По изградбата на првиот булеварски мост „Обединување", во Струмица завршува и изградбата на новиот булевар „Братство Единство". Градоначалникот Костадин Костадинов со неговите соработници и...

Младите засадија садници за симболична нова иднина на Струмица

Време е да се заменат исечените дрвца со изградбата на велосипедската патека – од оваа идеја почна иницијативата на младите на Струмица предводени од...

Соработката меѓу централната власт и локалната во Струмица во корист на...

Општината Струмица и градоначалникот Костадин Костадинов беа домаќини на премиерот Димитар Ковачевски и министри од Владата. Посетата започна во градинката „Виножито“ која беше отворена...

ГУП-от на Струмица добива поголема јавност

По јавната расправа за граѓаните од 6 ноември и расправата во Советот на Општината, градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов објави дека донел одлука на...

Струмица останува на врвот на транспарентни општини – почнаа и средбите...

Како што се доближува крајот на годината, традиционално почнуваат средбите на терен со граѓаните за нивните потреби при креирање на општинскиот буџет за 2024...