сабота, јануари 29, 2022

таг: струмица

Општина Струмица и СВР Струмица апелираат до граѓаните да ги почитуваат...

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски и началникот на Секторот за внатрешни работи – Струмица, Танчо Пројковски со своите соработници одржаа работен состанок на...

Министерството за одбрана на општина Струмица и’ предаде објект од поранешната...

Општина Струмица го доби првиот објект од поранешната касарна во трајна сопственост од Министерството за одбрана. Станува збор за објектот популарно наречен „Инкубатор“. Претставници...

Струмица го одбележува Денот на заштитниците – Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици

Општина Струмица го одбележа Денот на заштитниците, Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици. Во истоимената црква се одржа Света Божествена литургија на која што присуствуваа претседателот...

Градоначалникот Јаневски се сретна со амбасадорот на Делегацијата на ЕУ во...

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски се сретна со амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, Самуел Жбогар. На средбата, на која...

Граѓаните имаа директна средба со членовите на Советот на општина Струмица

Во салата на Советот на општина Струмица во домот на АРМ се одржа Отворен ден со новите членови на Советот, кој е дел од...

Струмица ја доби првата Пречистителна станица по европски стандарди во Македонија

Струмица ја доби првата Пречистителна станица по европски стандарди во Македонија. Стартот беше означен со заедничко притискање на копчето од премиерот Зоран Заев, амбасадорот...

Струмица: Започнаа градежните работи за санација на поројот на улицата „Првомајска“

По целосното завршување на неопходните подготовки, започнаа градежните работи за санација на поројот, односно, потпорниот ѕид на улицата „Првомајска“ кој пред дваесетина дена беше...

Градоначалникот Јаневски ги прифати сите предлози од граѓаните за буџетската 2018...

На втората сесија на Граѓанскиот буџетски форум која што синоќа се одржа во домот на АРМ, градоначалникот Коста Јаневски ги прифати сите 45 проекти...

Јаневски: Преку Локалниот совет за превенција се грижиме за безбедноста на...

„Јас како градоначалник и општина Струмица остануваме силен партнер во Локалниот совет за превенција и со сите расположливи капацитети ќе го даваме својот влог...

Општина Струмица и „Комуналец“ ќе спроведат ЕКО акција по повод новогодишните...

Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ и општина Струмица започнаа со реализација на големата ЕКО акција во пресрет на новогодишно – божиќните празници. Во...