петок, април 12, 2024

таг: посета

Костадинов беше домаќин на поранешните премиери Ципрас и Заев

Приватната посета на Струмица, поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас ја искористи да ја посети и општината, каде негов домаќин беше градоначалникот Костадин Костадинов....

ООУ “ Димитар Влахов “ ги угости учениците од основното училиште...

Како резултат на неколкугодишната соработка помеѓу ООУ Димитар Влахов од Штип и основното училиште Колезија од Љубљана, Словенија, шест ученици и двајца наставници од...

Со средства од ЕУ ќе се финансира нов проект од туризмот

Посетата на претставникот на Делегацијата на ЕУ, Фрек Јанмат на Крушево го означи почетокот на уште еден проект што ќе го финансира ЕУ. Заедно со...

Бугарскиот амбасадор денеска го посети штипскиот градоначалник

Бугарскиот амбасадор денеска дојде на посета во Штип со цел да се запознае со новиот градоначалник и да разговараат за досегашните реализирани проекти, но...

Противпожарното доброволно друштво на Конче ќе добие опрема од Амбасадата...

Оваа поддршка и донација беше најавена на средбата која што неделава се одржа во општина Конче.  “На 19.05.2021 година ја остваривме втората средба со Командата...

Амбасадорката на Велика Британија го посети Штип

Рејчел Галовеј, амбасадорката на Велика Британија во земјава, престојуваше во работна посета на Штип, при што имаше разговори со градоначалникот Сашко Николов и со...

Со помош на војската, штипската локална самоуправа достави храна до најтешко...

Општина Штип, во соработка со касарната „Јане Сандански“, со возила на Армијата и со теренско возило на локалната самоупрва деновиве ги посети и достави...

МИА во посета на „Лајка” – дали Скопје доби стационар по...

Прифатилиште за бездомни животни чии услови ќе ги задоволат потребите од хуман третман и нега на бездомните кучиња е нешто за што во земјава...

Патувај и откриј ги убавините на Конче и Мантово, има што...

Зошто да се посети општина Конче и туристичката населба Мантово? Недопрената природа, чистиот воздух, здравата храна, локалната традиција и сите природни ресурси, се мотив повеќе...

Рускиот амабасадор во посета на Свети Николе

Во официјална посета на општина Свети Николе изминатата недела претстојуваше амбасадорот на Руската федерација н.е. Сергеј Бездникин. Градоначалникот на Свети Николе, Сашо Велковски, соопшти дека...