четврток, септември 29, 2022

таг: македонија

Штипската населба „Кадидере“ доби ново спортско игралиште

Ново спортско игралиште беше пуштено во употреба во штипската населба „Кадидере“ на улицата Личка. Градоначалникот Јорданов кој денеска присуствуваше на отварањето заедно со директорите...

Проследете го светскиот Симон Трпчевски и „МАКЕДОНИСИМО“ вечерва на штипскиот плоштад

Штип е спремен да го пречека светскиот виртуоз на пијано Симон Трпчевски. Вечерва во 19 часот на Градскиот плоштад, штипјани ќе може да ја...

Штип преполн гости за време на „Пастрмалијада“

По две години пауза Штип за време на „Пастрмалијада“ блесна во полн сјај. И покрај студот, гости од целата држава дојдоа поради понудената музичка...

Изменет сообраќаен режим во Штип поради „Пастрмалијада“

Поради организација и припрема на манифестацијата Пастрмалијада од Општина Штип информираат дека од денеска ќе има изменет сообраќаен режим во градот. - Од денеска од...

Штип: Санирано свлечиштето на улицата Ванчо Китанов, следува асфалтирање

Улицата Ванчо Китанов во штипската населба Сењак, која подолго време беше вон функција поради настанатото свлечиште, доби потпорен ѕид и наскоро ќе биде асфалтирана...

Од денеска штипјани онлајн ќе може да ги плаќаат сметките за...

Штипјани од денеска ќе можат онлајн да ги преземаат и плаќаат своите сметки, да пријавуваат состојба на водомерите и да пријавуваат дефекти и други...

Општина Штип ќе бара 80 милиони денари од Владата за субвенционирање...

Вкупно 80 милиони денари ќе бара Општина Штип од владата, пари кои ќе бидат наменети за субвенционирање на електричната енергија на штипјани, со цел...

Штипскиот градоначалник Јорданов и Мицкоски извршија увид на капиталните инвестиции во...

Проширената пешачка патека на реката Брегалница која сега има и велосипедска лента, парковите во изведба во населбите Сењак и Дуизлак, улицата Ванчо Китанов која...

Партерно се уредуваат влезови на станбени згради во штипската населба Сењак

Се уредуваат влезовите на станбените згради во штипската населба Сењак 2. Првиот човек на градот вели дека по партерното, ќе следува и хортикултурно уредување...

Ќе се реконструира дворното место на штипскиот Дом на млади

Почнаа градежните работи за реконструкција на култното место за штипјани, Дом на млади. Ќе се променат водоводната и канализациската мрежа, електричната инсталација, а и...