понеделник, јули 15, 2024

таг: делчево

Виталните параметри на старите лица во Делчево ќе се следат далечински...

Во Делчево ќе се реализира проект кој на иновативен и паметен начин користејќи ја напредната технологија ќе испорачува социјално-здравствени услуги со што Делчево се...

Општина Делчево објави јавна набавка за изработка на техничка документација за...

Општина Делчево објави јавна набавка на услуги „Изработка на техничка  документација за изградба на кружни крстосници преку проектот-Подобрување на сообраќајните услови и безбедноста во сообраќајот преку...

Општина Делчево ги објави конкурсите за општински стипендии за ученици и...

Преку објавените конкурси, Општина Делчево ќе стипендира 28 ученици и студенти. Стипендиите се неповратни и ќе се исплаќаат за период од девет месеци започнувајќи...

Делчево се радува на секое новороденче – првороденото во 2024 го...

Првороденото новороденче во 2024 г. во Општина Делчево е малиот Теодор кој денеска  го доби традиционалниот подарок од Општина Делчево, еднократен паричен износ од 10.000...

Делчево: Преку божиќна хуманитарна акција обезбедена побогата трпеза

По повод еден од најголемите христијански празници, Божиќ, Општина Делчево заедно со компанијата „Зегин“ денеска ја реализираа традиционалната божиќна хуманитарна акција при што беа...

Владина делегација направи увид во тековните и завршените проекти во Делчево

Филтер станицата во изградба и новиот затворен пазар беа дел од објектите во Делчево што денеска ги посети владина делегација со министрите за транспорт...

Нов лик добива салата на делчевскиот Спомен дом – АСНОМ –...

Новиот лик на култното место за културата во Делчево, салата во Спомен-дом АСНОМ, резултат од реализацијата на проектот поддржан преку Програмата за користење капитални дотации...

Општина Делчево потпиша договор за проекти вредни 15,7 милиони денари

Изградба на нови улици во три населби во Делчево содржи договорот што градоначалникот Горан Трајковски го потпиша денеска во Владата. Со поддршка на Владата...

Привршуваат работите за поставување на нов асфалт на ул „Острец“ во...

Во финална фаза е реконструкцијата на една од клучните сообраќајници во населбата Трети Реон Делчево – улицата „Острец“. Со поставувањето на асфалт завршува реконструкцијата...

Изградба на старечки дом еден од приоритетите на Трета форумска сесија...

Се одржа третата форумска сесија за креирање на Буџетот за наредната 2024 година на која активно учествуваа претставници од месните и урбаните заедници, од...