asd

таг: училишта

Во нормални услови, но со 50 ученици помалку, започна второто полугодие...

Средните и основни училишта во Општина Штип, второто полугодие го започнаа со поголем број отсуства и со 50 ученици помалку, истакна денес раководителот на...

Ќе се реконструира и ќе се гради во штипските основни и...

Активен летен период во основните и средните училишта во Штип, најавуваат од секторот за образование во општината, од каде велат дека додека децата одмараат...

Сите училишта во Струмица склучија договори за снабдување со електрична...

Согласно Одлуката на Владата на Република Северна Македонија од 30 октомври годинава, за преземање мерки во услови на постоење кризна состојба во снабдувањето со...

Штипското ЈП „Исар“ и училиштата доставија договори за поевтина струја

Штипското ЈП Исар и основните и средните училишта кои се под локалната самоуправа ги доставиле договорите до ЕСМ Продажба за поевтина струја, откако Владата...

Првенците од делчевските училишта добија општински стипендии

Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска ги додели решенијата за општински стипендии на првенците на генерацијата 2021/2022 година од трите образовни институции во...

Крива Паланка: Вложувањата во спортот одат во прилог на младите (видео)

Учениците од СОУ „Ѓорче Петров’ од Крива Паланка новата учебна година ќе ја дочекаат во целосно обвновено училиште. Пандемиската година со наставата од дома...

Целосно реновирана гимназијата „Кочо Рацин“ – Учениците од септември во нови...

Градоначалникот Петре Шилегов, заедно со министерката за образование, Мила Царовска,  градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски, претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица...

(ВИДЕО) Мојот императив е да инвестираме во образовната инфраструктура на Град...

Средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“ денеска одбележува 76 години постоење, како прво медицинско училиште во нашата земја. На денот на патрониот празник, училиштето го посети...

Четири средни училишта на Град Скопје добија благодарници за успешно спроведени...

Институтот за трансфузиона медицина и Црвениот крст денеска доделија благодарници на четири средни училишта на Град Скопје кои во текот на изминатава година на...

Училиштата на градот Скопје со отворени врати за факултетите и универзитетите...

Од денеска, па се до 26 март, матурантите од средните училишта на Град Скопје ќе имаат можност да се запознаат со студиските програми на...