asd

таг: општина

Со павер елементи се уредуваат тротоарите на неколку локации во градот

После половина век, по барање на жителите започна уредувањето на тротоарските површини на неколку улици во градот. Градоначалникот Иван Јорданов кој денес изврши увид на...

Парк и повеќенаменско игралиште ќе добие населбата Света Недела

Почнаа активностите за уредување на просторот околу населбата Света Недела во Штип. Градоначалникот Иван Јорданов на средба со новинарите рече дека ќе се гради...

Општината со конкретен предлог до централната власт ќе ја решава судбината...

Обраснат во трева, тешко достапен и далеку од функционален, повеќе од 2,5 години тапка во место изградбата на објектот кој требаше да биде затворен...

Општина Карбинци со покана до жителите заеднички да го креираат буџетот...

Општината и градоначалникот Виктор Паунов со повик до граѓаните активно да се вклучат во креирањето на буџетот за 2023 година. „Во следниве викенди 3,4 и...

Општина Штип ќе бара 80 милиони денари од Владата за субвенционирање...

Вкупно 80 милиони денари ќе бара Општина Штип од владата, пари кои ќе бидат наменети за субвенционирање на електричната енергија на штипјани, со цел...

Исчистено речното корито во село Долни Липовиќ

Редовни тековни активности се одвиваат во општина Конче. Денес, како што информираат од локалната самоуправа, комуналното претпријатие работеше на расчистување и чистење на речното...

По шест години Скопје на есен ќе добие Луна парк

Капиталните проекти оставени од претходниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов за кои се слклучени догогодишни договори ќе мора да се реалзираат, рече актуелната...

(ВИДЕО) Џуџестите мармозети во Зоо се најлајкувани и коментирани

Џуџестите мармозети во скопската Зоолошка градина се вистински хит. Тоа го докажуваат и видеата кои се поставуваат на фејсбук официјалната страница од Зоолошката, кои...

(ВИДЕО) Градежни работи за реконструкција на патот до Бојане во општина...

Градоначалникот Петре Шилегов, премиерот Зоран Заев, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска извршија увид во градежните работи...

„Бостание“ – Првата урбана градина отворена во Скопје

Првата урбана градина во Скопје, сместена во паркот во Ново Лисиче, од вчера ги отвора вратите за посетители. Градината „Бостание“ е работена согласно со...