недела, јуни 16, 2024

таг: општина штип

Канализациска мрежа за дваесетина домаќинства од населбата Долна Железничка

Дваесет домаќинства и десет индустриски објекти во  населбата Долна Железничка се поврзани со фекална канализација, потврди градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Забележа дека...

Во тек неколку инфраструктурни проекти во населбата Долна Железничка

Во текот на изминатиот период во населбата Долна Железничка, интензивно се работи на поврзување на над 20 домаќинства и 10 индустриски објекти на фекалната...

Се реконструираат и уредуваат улиците од населба “Леваци” во Штип

Се уредуваат влезовите од повеќе станбени единици на улицата "Коле Неделковски" во населбата "Леваци". Како што нагласува градоначалникот Иван Јорданов станува збор за партерно уредување...

Штипјани добија модерен полузатворен градски пазар

Посовремени услови за продавачите и купувачите ќе овозможи новиот полузатворен дел од градскиот пазар во Штип, рече на денешното негово пуштање во употреба ,...

Штипските надежи на прием кај градоначалникот Јорданов

На прием кај градоначалникот Иван Јорданов во текот на изминатите неколку дена беа младите спортски надежи од кик-бокс клубот Гладијатор фајт како и каратистот...

Штип го одбележа меѓународниот ден на детето

Преку настанот " Растеме со игра" пред полни трибини, Штип викендов го одбележа 1ви јуни, Меѓународниот ден на детето. На настанот кој се одржа во...

Модерно повеќенаменско игралиште доби викендов населбата Балканска

Со  нешто помалку од три милиони денари Општина Штип постави тартан подлога, спортски реквизити, целосно го уреди и осветли новото игралиште во населбата Балканска,...

Општина Штип со средства од Солидарниот фонд ќе го помага лекувањето...

Општина Штип ќе донира за младата штипјанка Сибил Омерова , која во моментов со дел од семејството е во Турција, каде што тамошните лекари...

Пуштени во употреба првите подземни контејнери во центарот на Штип

Кај штипската галерија „Безистен“ поставени се првите три подземни контејнери во градот. Градоначалникот Иван Јорданов соопшти дека инвестицијата е на општината и е во вредност...

Градоначалникот Јорданов ги прими боксерите од Пинк Пантер

Градоначалникот на Општина Штип денес во својот кабинет ги прими претставниците од боксерскиот клуб Пинк Пантер. Повод за средбата беше постигнатиот успех на боксерите од...