вторник, април 23, 2024

таг: Општина Делчево

Унапредено работењето на Општина Делчево – Промовирани резултатите од проектот на...

Проектот на УСАИД за зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите кој се спроведуваше во изминатиот период од 18 месеци преку реализација на низа активности и во насока на...

Се рехабилитира пристапен пат во с. Илиово

Интензивно се работи на рехабилитација на земјениот пристапен пат до општинскиот пат Л-10 во с. Илиово кој води до куќата на семејството Спасевски во...

(видео) Отчет на градоначалникот Трајковски: Проекти во висина од 420 милиони...

Градоначалникот на Општина Делчево Горан Трајковски, денеска ја презентираше работата на Општина Делчево за периодот 2021-23 година и ги потенцираше реализираните и планираните проекти...

Традиционалните „Пијанечките денови на сливата” на 29 септември

Традиционалната манифестација  со која се слави пијанечкиот бренд- сливата, оваа година ќе се одржи на 29 септември, петок, а официјалното отворање на манифестацијата во која...

Делчево по повод 22 Септември – Светскиот ден без автомобили

Утре одете пешки, со велосипед или тротинет на работа, до училиште или на која било друга кратка дестинација со цел Делчево да даде свој...

Потпишан Договорот за изградба на нова детска градинка во Делчево

Денеска во Делчево, министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, градоначалникот Горан Трајковски и претставник од фирмата –изведувач АТРИУМ ДООЕЛ од Вевчани го...

Делчево го одбележува Денот на независноста

Општина Делчево ги поканува сите заинтересирани граѓани да присуствуваат на настаните организирани по повод одбележувањето на двата значајни датуми за Делчево, Денот на ослободувањето на...

(видео) Почна реконструкцијата на училиштето во с. Тработивиште

Новата учебна година учениците во Подрачното училиште „Св.Климент Охридски" во с. Тработивиште ќе ја започнат во реновирани училници и санитарни јазли. Деновиве започнаа градежните...

Ќе се реконструира салата во Спомен-домот АСНОМ

По повеќе од 50 години од изградбата на Спомен-домот АСНОМ, за прв пат ќе се реконструира малата сала со што се враќа сјајот на...

Одобрени нови 1,5 милиони швајцарски франци за финализирање на проекотот „Подобрување...

СЕКО-Берн Швајцарија донесе одлука за проширување на буџетот на проектот „Подобрување на водоснабдувањето на Делчево" во износ од околу 1, 5 милиони швајцарски франци...