сабота, мај 18, 2024

таг: Култура

Богата културно-уметничка програма со спектакуларно отварање, најави градоначалникот Јорданов за 38...

Со спектакуларен концерт на ЗЏМ Оркестар, утре во Дом на млади најавен е стартот на 38 издание на една од најстарите културни манифестации во...

„Од зрно до погача“-Традицијата, обичаите, културата и храната на Општина Конче

Изминатиов викенд во Општина Конче се одржа  манифестацијата од ,, ОД ЗРНО ДО ПОГАЧА “. Презентирањето на мултиетничките традиции и обичаи е целта на...

„Копачката“ и Делчево домаќини на „Мрежата на УНЕСКО-вите културни простори“

Орото „Копачка“ како живо културно наследство запишано на Репрезентативната листа на УНЕСКО, денеска беше презентирано во  рамките на Еразмус+ проектот „Мрежа на УНЕСКО-ви културни...

На првиот ден на летото и Светскиот ден на музиката беше...

Многубројни музички настапи, изложби, театарски претстави и филмска програма ќе понуди 42.издание на фестивалот „Скопско лето“, што секоја година традиционално се одржува од 21...

Зелените покриви во јуни полни со културни настани

Зелените покриви во центарот на Скопје,  покрај тоа што придонесуваат за разладување и спуштање на жешките летни температури во градот, како и за намалување...

Филмски проекции од 14 до 16 мај во рамките на 12.издание...

Во рамките на филмската програма на дванаесеттото издание на „Вечерите на женски права“ од 14 до 16 мај годинава, со почеток од 20 часот,...

Вело е кога има се – Се изцрпија сите средства за...

Поради големата заинтересираност на граѓаните за субвенциите за купување нови велосипеди и исполнување на предвидените средства, Градот Скопје известува дека овој јавен повик е...

(ВИДЕО)Скопје 2028 – Кандидат за Европска престолнина на културата започнува со...

Скопје 2028 - Кандидат за Европска престолнина на културата започнува со серија на видео-разговори со претставници на тековни и идни градови Европски престолнини на...

Град Скопје ги објави резултатите од конкурсот за култура – досега...

Донесена е одлука за распределба на предвидените финансиски средства во вредност од дванаесет милиони денари за проекти во областа на културата во 2021 година,...

(ВИДЕО) Скопје симбол на духот и слободата на културата

„Кога липите цутат, тогаш Скопје е најубаво“, знаеше да каже хроничарот на Скопје Данило Коцевски, кој повеќе од 35 години пишуваше за градот на...