петок, мај 20, 2022

таг: иван јорданов

Крстосницата во штипската населба Сењак го доби првиот асфалтен слој

Најфреквентната крстосница во штипската населба Сењак го доби првиот асфалтен слој со што привршува проектот за проширување на оваа крстосница. - Веднаш потоа, во наредните...

Штипската населба Железничка доби ново спортско игралиште

Штипската населба Железничка денеска доби ново игралиште кое има спортски терен опремен со специјализирана тартан подлога, голови и кошеви, но и детски реквизити за...

Повторно проработи градскиот тоалет во Штип, поставени се и монтажни во...

По подолго време во Штип повторно во функција е јавниот градски тоалет кој се наоѓа во централното градско подрачје близу Безистенот. Освен овој, поставени...

Штипската населба Баби доби нов спортско-рекреативен центар (видео)

На радост на најмалите, веднаш до Основното училиште во штипската населба Баби, денеска со сечење црвена лента свечено беше пуштен во употреба нов спортско-рекреативен...

Штипјани за три месеци ќе ја добијат првата велосипедска патека

Штипјани за три месеци ќе ја добијат првата велосипедска патека во градот. По реакциите и барањата од граѓаните, ќе се прошири постоечката пешачка патека,...

Штипјани и пробиштипјани вечер на градските плоштади ќе може да го...

Историскиот меч за македонската фудбалска репрезентација која вечерва против Португалија ќе се бори за првиот настап на Светско првенство, во 20:45, ќе може да...

Граѓаните да бидат трпеливи, ќе се заврши вториот асфалтен слој на...

Ќе се асфалтираат приоритетните улици во Штип, но ќе бидат опфатени и остантите кои претставуваат проблем за граѓаните, најави штипскиот градоначалник Иван Јорданов при...

Бесплатен престој за децата со посебни потреби и ретки болести во...

Општина Штип обезбеди средства за престојот на децата со посебни потреби и ретки болести во градинките. Ваквата одлука како што најави градоначалникот Јорданов е...

Штипскиот градоначалник секоја среда ќе се среќава со граѓаните

Штипскиот градоначалник Иван Јорданов, директорите на штипските јавни претпријатија „Исар" и „Стипион", како и вработените во урбанизам и инспекциските служби од вечерва почнуваат со...

Ќе се реконструираат над 20 улици во Штип: Дел ќе се...

Штипската власт годинава се насочува кон реконструкција на улици, тротоари и водоводни и канализациски мрежи. Градоначалникот Иван Јорданов вели дека и покрај енергетската криза,...