вторник, мај 21, 2024

таг: водоснабдување

Се решава деценискиот проблем со водоснабдувањето на жителите од населбата Баби

Општина Штип преку ЈП Исар започна со изведба на нова водоводна линија почнувајќи од потегот пред филтер станицата во населбата Баби, со што како...

Без референдум, Јорданов најави два резервоари за вода од парите од...

Иако со месеци наназад градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов најавуваше дека на референдум штипјани ќе гласаат дали се согласни за парите од самопридинесот...

Референдум заедно со изборите наредната година, ќе побара градоначалникот Јорданов

Најдоброто решение би било за време на претседателските и парламентарни избори да се организира и референдум за искористување на средствата од самоприденосот за реконструкција...

Се врши тестирање на опремата во пречистелната станица за вода

По успешното поврзување на новата филтер-станица за вода за пиење лоцирана во с. Тработивиште со водоснабдителниот систем кон Делчево, од денеска започнува процесот на...

Штипјани годинава ќе плаќаат поскапа вода за пиење за 1,15 денари/м3

Водата која штипјани ја користат за пиење годинава ќе поскапи за 1,15 денари за метар кубен. Ако лани домаќинствата плаќаа 35,10 денари плус ДДВ за...

Паунов: Подготовките за приклучувањето со Х.С Злетовица во завршна фаза

Филтер станицата, цевководот од 18 километри во осум населени места и пристапниот пат до  станицата ќе бидат завршени до крајот на оваа градежна сезона,...

Половина од населбите во Штип повторно без вода – нормализирање на...

Половина од населбите во Штип втор пат во три дена останаа без вода.  Дефектот и денеска е на главната водоводна линија, на истото место...

Делчево на долг рок решава децениски проблем со водоснабдувањето (видео)

Со најголемата донација која влегла во општината, Делчево влегува во нов капитален проект, што градоначалникот Горан Трајковски го оценува како најголем последните години. Со...

ЈП Исар повторно апелира: Водата да не се користи за наводнување...

Дел од градот водата освен за пиење ја користи и за наводнување и тоа е факт. За ова постојат докази според излезот на вода...