вторник, јуни 25, 2024

таг: Фестивал

Констракта – главна ѕвезда на “GetExitEd“ во Струмица

“GetExitEd“ повторно ќе се одржи оваа година во Струмица, со утврден датум, 7 септември. Возбудливата вест ја најави градоначалникот Костадин Костадинов од Нови Сад, кој...

Со кревање на знамето беше одбележан почетокот на фестивалот за забавна...

Нешто по 14 часот во градот под Исарот беше кренато макфестовското знаме, со што и официјално стартуваше 37. издание на фестивалот за забавна музика...

„Оро весело“ се виеше во Општина Конче, деца од цела Македонија...

Оро весело се виеше изминатиот викенд во Општина Конче. Главни актери беа најмалите, децата кои во ритамот на прекрасниот фолклор презентиран од многу Фолклорни...

(Видео) Отворена новата туристичка сезона во Дојран со Гурман фест

Кога запознаваме ново место, најдобро го запознаваме преку традиционалната храна кој засекогаш се врзува за нашите сетила. Кога ни доаѓаат гости, најважно е да...

Фестивалот на хумор и сатира „Ин Виница веритас“почнува идната недела

Само четири дена и со скратена програма, поради ковид пандемијата, ќе се одвива овогодишното тринаесеттото издание на меѓународниот фестивал на хумор и сатира „Ин...

Утре во Куршумли ан ќе се одржи „Blues & Soul festival“

Blues & Soul Festival е долгодишна успешна приказна и дел од богатата музичка програма во Скопје. Благодарение на организаторот - Дирекцијата за култура и...

Центарот на Куманово блесна со автентичниот изглед на реновираниот хотел Солун

Фестивал „Урбан начин на живеење како културно наследство“ кој се одржа на градскиот плоштад во Куманово неделава го означи и крајот на интензивните работи...

„Денови на комедијата“ во Куманово (видео)

Со хит претставата „Странци“ на Драмски театар – Скопје, стартуваше 22то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедијата“ во Куманово. „Присутните ќе ја погледнат...

В понеделник почнува „Ин Виница веритас“

По богатото културно лето, Oпштина Виница продолжува со есенски културен бран што започнува од понеделник со отварање на Меѓународниот фестивал за хумор и сатира...

„Тодорица“ ги собра играорците од целиот регион (видео+галерија)

Цела палета од бои по носиите на играорците разлеа силното светиниколско сонце, на Тодорова сабота. Она што се случуваше во Свети Николе во таа...