четврток, август 5, 2021

таг: општини

Градот Скопје замолува за трпение додека траат градежните работи на улиците...

Градот Скопје продолжува да гради со засилено темпо и ја почна летната градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици и булевари. Во...

(ВИДЕО) Зелените скопски оази создадени за летните топли вечери

Летните топли вечери се идеални да се поминуваат надвор од домот, во близина на зеленило со вашите најблиски и пријатели. Во Скопје постојат неколку...

Град Скопје ќе го награди со 300.000 денари олимпискиот вицепрвак во...

На иницијатива на градоначалникот Шилегов, Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо...

(ВИДЕО) Почнува третата и последна фаза од реконструкцијата на улицата „Индира...

Пред десетина дена започна третата и последна фаза од реконструкцијата на главната улица во Шуто Оризари во должина од 811 метри, информираше градоначалникот на...

Шилегов домаќин, а Рама, Вучиќ и Заев гости на новиот Кеј...

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вчера беше домаќин на премиерите на РС Македонија, Зоран Заев, Албанија, Еди Рама, како и Претседателот на Србија,...

ФК Вардар со ново раководство во новата фудбалска сезона

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, сопственикот на Блу Скај инвесмент (Blue sky investments), Слободан Крстевски и Самоил Симев, поранешниот директор на ФК Вардар,...

Аеродорм добива ново сообраќајно решение – Почна пробивањето и изградбата на...

Градот Скопје денеска во општина Аеродром започнува со изградба и пробивање на улицата Васко Карангелески и реконструкција во делот каде што таа веќе е...

(ВИДЕО) Реконструиран, поубав и поширок – Кејот 13 Ноември повторно вратен...

На 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес, Кејот 13 Ноември на потегот од градскиот плоштад до булеварот Стив Наумов има целосно ново партерно уредување. „Како што и...

Шилегов и делегацијата на Град Скопје положија цвеќиња за загинатите во...

Денеска (26.07.2021 година, понеделник), на градските гробишта во Бутел, домашни и странски делегации положија цвеќиња пред споменикот на загинатите од катастрофалниот земјотрес во Скопје...

(ВИДЕО) Сите рекреативци во Градски парк: Пуштена е во употреба новата...

По позитивното искуство од првата патека, граѓаните на Скопје  имаат можност да се рекреираат и на втората тартан патека што е оформена околу големото...