сабота, мај 18, 2024

таг: максим димитриевски

Полицаецот Станојковиќ и пожарникарот Наковски прогласени за најдобри за 2021 година...

Во пресрет на празниците Општина Куманово ги прогласи најдобрите полицаец и пожарникар и за 2021 година. За најдобар полицаец е прогласен Далибор Станојковиќ, полициски...

Децата со попреченост во Куманово добија инкулзивно игралиште

На Меѓународниот ден на лицата со попреченост, 3 декември,  ООУ “Браќа Миладиновци”-Куманово доби инклузивно игралиште за ученици со попреченост, вклучени во редовна настава. Игралиштето содржи специфични...

Спортска сала за лица со попреченост од Куманово во програмата на...

На одбележувањето на Меѓународен ден на лицата со попреченост, 3 Декември, градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски најави неколку проекти, кои се дел од...

Максим Димитриевски ги повика на кафе неговите противкандидати, Ивана Ѓорѓиевска ја...

Максим Димитриевски со официјализирање на неговиот втор мандат како градоначалник на Куманово, рече дека иницијативата „За наше Куманово“ ја доби поддршката од граѓаните како...

Лицата со попречености од Општина Куманово добија специјално комби возило

Возилото за транспорт е доделено на Дневниот центар за лица со посебни потреби во Куманово.  Градоначалникот Максим Димитриевски во оваа пригода рече дека новото...

Димитриевски: Општините се сиромашни во услови на стопирана децентрализација (видео)

По два мандати во Советот на Општината Куманово, од кои еден како негов претседател, Максим Димитриевски вели дека улогата на градоначалникот ја доживувал поинаку,...

Општина Куманово најавува нови мерни станици за контрола на квалитетот на...

Во тек е јавна набавка, преку кој Општина Куманово набавува повеќе мобилни станици за мерење на квалитетот на воздухот. Новите мерни станици, како што...

„Денови на комедијата“ во Куманово (видео)

Со хит претставата „Странци“ на Драмски театар – Скопје, стартуваше 22то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедијата“ во Куманово. „Присутните ќе ја погледнат...

Заменик амбасадорот на Јапонија во посета на Општина Куманово

Заменик амбасадорот на Јапонија во Република Македонија, Мачиа Хидеаки денеска беше во работна посета на Општина Куманово, при што заедно со Канако Теруи, вториот...

Димитриевски учествуваше на Генералното собрание на Асоцијацијата на градови на мирот

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски изминатата недела престојуваше во Волгоград, Русија каде учествуваше на Генералното собрание на Меѓународната асоцијација на градови носители на...