сабота, мај 18, 2024

таг: крушево

На Гумење во Крушево одбележана 11-годишнината од отворањето на спомен-домот посветен...

Денес во Спомен-куќата „Тодор Проески“ на Гумење во Крушево е одбележана 11-годишнината од отворањето на спомен-домот посветен на Тоше Проески. Годишнината е одбележана со музичко-сценски...

За прв пат денот на Полицијата ќе се одржува и во...

Денот на македонската полиција 7 мај годинава ќе се одржува и во Крушево. Одбележување на овој ден се случува за прв пат во Крушево. Настанот...

Крушево летово ќе биде домаќин на бизнис саем

На 30-ти и 31-ви јули во Крушево ќе се одржи бизнис саем на кој се очекува компании од Балканот и пошироко да го посетат...

Финансиското работење на Ј.П Комуна се подобрува, трошоците за струја за...

Зголемени приходи и намалени трошоци и тоа во период на инфлација, покажува годишната сметка на крушевското Ј.П Комуна. Советниците ја усвоија завршната сметка која покажува...

Младите од Крушево побараа и ќе добијат „Ин аут“ кино за...

Советот на општина Крушево  донесе одлука за кофинансирање на проектот за оспособување на т.н. „ин аут“ (In Out) кино во СОУ „Наум Наумовски Борче“...

Општина Крушево продава три возила, ќе штеди во услови на криза

Општина Крушево ќе продава дел од постарите возила со цел заштеда во услови на криза. На 10-тата седница на советот на општина Крушево се донесе...

Пинпонгар на ППК „Нико Доага“ ќе учествува на Светските школски игри...

Пинпонгар, член на ППК Крушево „Нико Доага“ ќе учествува на Светските школски игри во Нормандија, Франција. Настанот ќе се одржи од 14-ти до 20-ти...

Водата е загадена, да се преврива или да не се конзумира,...

Задолжително превривање на водата или воопшто да не се користи, апелираат од Ј.П Комуна, Крушево. Забраната ќе важи до утре вечер заради загаденост. „При миење...

„Генералка викенд“ и годинава, крушевчани за почисто Крушево

Општина Крушево и оваа 2022-ра година ќе биде дел од т.н. Генералка викенд во кој на 6-ти мај ќе се собира отпад од страна...

Се поставуваат нови контејнери по главната улица во Крушево

ЈП „Комуна“ Крушево започна со замена на контејнерите поставени по должина на главната сообраќајница. Целта е преку поставување на нови контејнери да се оневозможи...