четврток, јуни 20, 2024

таг: спомен

Во Крушево се уредува спомен соба на Васил Иљоски

Идејата станува реалност. Крушево ќе добие спомен соба, посветена на познатиот македонски драматург, есеист и автор на „Бегалка“, Васил Иљоски. „Општина Крушево во соработка со...

Крушево ќе отвори спомен соба на Васил Иљоски

Познат македонски драматург Васил Иљовски, ќе добие спомен соба во родното Крушево. Одлуката е донесена на седница на Советот, минатата недела. Спомен собата ќе биде...

Свечено отворена подновената спомен – соба на Крсте Мисирков

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, вчеравечер присуствуваше на свеченото отворање на подновената спомен-соба на Крсте Мисирков во Институтот за македонски јазик во Скопје....

Куманово-Се обновува спомен Костурницата

Општина Куманово неделава започна со реконструкција на инфраструктурата на спомен Костурницата од Втората светска војна.Екипи на повеќе јавни претпријатија и општината со механизација ги...