сабота, април 20, 2024

таг: Штип

Се реконструираат улици во населбата Каваклиски рид, променета водоводната и канализациска...

После долги години ќе се реконструираат неколку краци од улици во населбата Каваклиски рид, а како што истакна на денес градоначалникот Иван Јорданов, активностите...

Започната последната фаза од изградбата, Штип во мај добива полузатворен градски...

Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов денеска изврши увид на градежните активности од последната фаза од проектот за изградба на полузатворен пазар. Како што вели...

После 30 години, дел од жителите на “Сремски фронт” добиваат пристапна...

Дел од жителите на улицата “Сремски фронт” во текот на наредниот период, после 30 години конечно добиваат пристапна улица до своите станбени објекти. Веќе се...

Се реконструира бања Кежовица, ќе се уредуваат и сместувачките капацитети

Со вкупно 5 милиони денари во две фази, во текот на наредниот период ќе се врши делумна реконструкција на бања Кежовица, тековно одржување како...

Градежни активности во Пребег, се гради водоводната линија два

Интензивно се работи на изведба на водоводна линија два во Штип. Цевките од оваа линија која ќе го реши проблемот со водоснабдувањето на високите...

После повеќе од половина век улицата “Корушка” добива нов лик

Во тек се подготовките за поставување асфалт на улицата „Корушка“ соопштија денеска од кабинетот на градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Во писменото соопштение...

Под мотото “Разбирање и прифаќање е се што сакаме” Штип го...

Со пораката “Разбирање и прифаќање е се што сакаме” , Центарот за поддршка на децата со аутизам го одбележа 2 април- Меѓународниот ден на...

ЈП “Стипион” од денес започнува со летна наплата на паркингот

ЈП "Стипион" во соопштение испратено до медиумите информира дека од денеска започнува со летна наплата на паркинг просторот во градот. Од таму известуваат дека...

Се враќа автентичниот изглед на Ново Село, во тек втората фаза...

Штипско Ново Село си го враќа автентичниот изглед со поплучување на улиците. Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов на средба со новинарите ја најави...

Традицијата продолжува, Штип го одбележа “Четрсе”, обичајот под заштита на УНЕСКО

Градот под Исарот и годинава на својствен начин го одбележа празникот помеѓу народот познат како Младенци, продолжувајќи го деценискиот обичај “Четрсе” кој денес е...