среда, јуни 19, 2024

таг: чествување

Одбележана 149-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев во Штип, во кој...

Општина Штип во четвртокот ја одбележа 149-годинината од раѓањето на големиот македонски револуционер Гоце Делчев, кој две години од својот краток живот поминал во...

Чествување во Штип на 38-годишнината од смртта на големиот поет и...

Поради мерките за спречување на ширењето на коронавирурусот, годинава скромно, но, сепак, во Штип, родниот град на големиот поет и револуционер, се одбележа годишнината...

И во вонредна состојба, Штип не заборави на загинатите во шестоаприлското...

Шести април, денот кога во 1941 година Штип при нападот врз тогашна Југославија бил бомбардиран од фашистичката авијација, годинава, поради коронавирусот и вонредната состојба,...

Чествување во Виница во чест на загинатиот капетан на АРМ, Кирчо...

Со панихида пред неговата спомен-биста, со рецитал на ученици од виничките основни училишта и со традиционалниот турнир во мал фудбал што се одржува во...