петок, јуни 14, 2024

таг: Скопје

Во Скопје секојдневно транзитираат околу 100.000, а излегуваат влегуваат во градот...

Во Скопје секојдневно влегуваат по околу 30.000 возила од истиочниот и западниот влез, изјави Иван Велковски раководител на секторот сообраќај во ЈП „Улици и...

(ВИДЕО) Џуџестиот мармозет од скопската Зоолошка градина хит на светските медиуми

Минатата недела Скоспката Зоолошка градина доби нов член од фамилијата Мармозет, кој за само една недела стана вирален хит. „Џуџестите мармазети се најмалите мајмунчиња на...

Skopje Light Art District по четврти пат во Скопје

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорот на ЈУ Универзална сала и извршен продуцент на фестивалот, Филип Аврамчев и уметничката директорка на SkLAD 2021,...

(ВИДЕО) Нова спортска опрема во Скопје

Оплеменувањето на урбаните јавни површини и овозможувањето на интересни и рекреативни содржини за нашите сограѓани отсекогаш било дел стратегија за трансформирање на Скопје во...

Шилегов и делегацијата на Град Скопје положија цвеќиња за загинатите во...

Денеска (26.07.2021 година, понеделник), на градските гробишта во Бутел, домашни и странски делегации положија цвеќиња пред споменикот на загинатите од катастрофалниот земјотрес во Скопје...

(ВИДЕО) Со БРТ системот – Скопје во чекор со светските метрополи...

Брз Автобуски Превоз во главниот град, според најавите на скопскиот градоначалник ќе не направи горди на градот Скопје и нашата земја. Вчера беше потпишан...

(ВИДЕО) Улиците Кемал Сејфула и Втора Македонска Бригата обезбедени со комплетна...

Велосипедистите во главниот град имаа услови за слободно и безбедно да се движат низ скопските улици со подобрување на велосипедскиот сообраќај, што е всушност...

Шилегов: Брзиот автобуски транспорт во Скопје ќе чини 10 пати помалку...

На Скопје одамна му треба итен стратешки одговор на проблемот со бавниот и нееколошки градски транспорт, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во...

Комплетиран е велоконекторот во Скопје во должина од 2 километри

Целосно реконструирана и обележена, е новата велопатека на улицата 8 ми Септември подготвена за непречено возење на велосипед. „Овој потег е значаен бидејќи го комплетира...