недела, март 3, 2024

таг: пожар

Пожарникарите во Штип интервенирале седум пати во само една недела поради...

Пожарникарите од штипската Територијална противпожарна единица (ТППЕ) седум пати интервенирале поради запалени оџаци за само една недела. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев вели дека...

Човечки фактор го предизвикал пожарот на градската депонија во Штип, но...

Човечки фактор е причината за пожарот кој вчера во попладневните часови ја зафати градската депонија, “Трештена скала” во Штип, информираат од ЈП Исар, под...

(ВИДЕО) Противпожарната бригада со превентивни видео совети за пожар во домовите

Статистички гледано најчести предизвикувачи на пожар во домовите се електричните инсталации, греалките, оџаците и плинските боци. Чест предизвикувач на пожар се несоодветните или нестручно составени...

Хеликоптери од АРСМ го гасат пожарот над Пасјак

Со хеликоптери од АРСМ од утрово се гаси пожарот на најкритичната точка над Пасјак во с. Нов Истевник. Воздушната поддршка во гаснењето на големиот...

Градоначалникот Трајковски апелира граѓаните да не се движат низ шумските подрачја

По непроспиената ноќ во Делчево, утрово е делумно локализиран пожарот кај Нов Истевник  кој се закануваше да го проголта Маалото Пасјак. Согласно со последните информации,...

Свети Николе под „опсада“ на запалените стрништа

Последниот месец Свети Николе се соочи со зголем број на пожари што се резултат на палењето на стрништата  од страна на земјоделците. Општината проценува...

Состанок на Локален координативен штаб за управување со кризи во општина...

Како резултат на заечестените пожари кои во изминатиот период беа активни на територијата на општина Македонска Каменица, денес во кабинетот на градоначалникот Соња Стаменкова...