вторник, мај 21, 2024

таг: пожари

Апел од Општина Делчево: да го заштитиме шумското богатство од пожари

Пожарот кој беснееше вчера на планината Средна  на потегот од месноста Светите Води до м.в. Ќурчиски колиби во атарот на селата Разловци и Тработивиште, од...

Сите во превенција на шумски пожари – пораката од Извештајот презентиран...

Мерките што треба да се преземат со цел да се превенираат шумските пожари, но и активностите за ревитализацијата на изгорениот шумски фонд ги содржи...

Пожарникарите -доброволци во Општина Конче на обука за пожари на отворен...

Изминатата недела во Општина Конче помина во знакот на превенцијата од пожари. Во просториите на Општината се одржа теоретски дел од обука за пожари на...

Почнаа проценките за штетите од пожарите во Делчево

Општинската комисија за процена на штети од елементарни и други непогоди на Делчево, заедно со лиценциран проценител на терен започна да врши процена на...

Се пријавуваат штети од пожарите во Делчевско

Во Општина Делчево во тек е пријавување на штетите од неодамнешните пожари кои ја зафатија територијата на Општина Делчево, односно атарите на селата Стар...

Со нова иновативна опрема Водно заштитено од пожари

Скопските пожарникари придружувани од екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска изведоа показна вежба за гасење шумски пожар со помош на специјална опрема за...

Вонредна седница на советот на Крушево во четврток

На иницијатива на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, крушевскиот совет на вонредна седница ќе расправа за ситуацијата со пожарите во врска со кои Владата прогласи...

Делчевчани можат да здивнат – изгаснати се пожарите (видео)

Цели седум дена траеше битката со пожарите во Делчевско. Беа потребни натчовечките напори за да се стават под контрола и да се изгаснат пожарите...

Воведена е целосна забрана за движење на Водно и Скопска Црна...

Поради зголемениот ризик  од пожари од високите температури и портокаловата фаза со која е зафатен регионов, како и големиот број локални пожари што се...

Навиките не се напуштаат, во општина Карбинци секој ден се интервенира...

Големиот пожар што пред неполна година беснееше во атарот над селото Горни Балван, општина Карбинци  и кој се прошири се до општина Пробиштип, по...