четврток, јуни 8, 2023

таг: патрон на градот

Штип го чествува Св.Никола – патронот на градот

Со литија на штипскиот плоштад слобода започна чествувањето на Св. Никола - патронот на градот. Митрополитот Брегалнички г.Иларион, кој ја предводеше поворката од плоштадот...

Штип го одбележа Свети Никола, заштитникот на градот

Со празнична богослужба во Соборниот храм „Св.Никола“ во попладневните часови и доделување на орден и признанија по повод патронот на градот, на истото место,...