петок, јануари 18, 2019

таг: моја општина

Штип инкасирал во буџетот 82,5 милиони денари по основ на данок...

Штипската локална самоуправа минатата година инкасирала 82,5 милиони денари по основ на наплата на данок на имот.Тоа е 95,5% од планираното.Што се однесува до...

Виница и годинава ќе ќе стипендира студенти

Од 15 до 30 јанури е отворен конкурсот за стипендирање на социјално загрозени студенти што го распишаа виничката локална самоуправа и здружението „Свет крст“....

Во Радовиш откриена спомен плоча за паднатите бранители

Во Радовиш беше откриена спомен плоча во чест на полициските службеници од овој град - Ерол Готак, Сашо Соколов и Коце Крстев, кои загинаа...

Неделен Бриф за 12.01.2019

Во Неделниот Бриф за 12.01.2019 слушајте: -Фудбалска Македонска Каменица прослави половина век од ФК Каменица Саса -Пробиени завеаните патиштата до плачковичките села -Во Куманово одбележани 75 години...

Фудбалска Македонска Каменица прослави половина век од ФК Каменица Саса (видео+галерија)

Рударскиот град, всушност бил фудбалски град. Тоа беше првиот впечаток по манифестацијата, на која Македонска Каменица ја покажа својата друга страна, љубовта за фудбалот...

Неделен Бриф за 29.12.2018

Во последниот Неделен Бриф за 2018. година: Oпштина Конче се формираше локален совет за превенција. Куманово ќе отпише застарени долгови на физички и правни лица. Советот на...

Новогодишни пакети за пензионерите во Македонска Каменица

Пријатно изненадување на изнемоштните и болни пензионери денеска им приреди Општината Македонска Каменица. На вратата од домовите на 75 пензионери заѕвонија претставници на Општината,...

Неделен Бриф за 22.12.2018

Во актуелниот Неделен Бриф правиме пресек на она што се случи изминативе денови во македонските општини, но ги најавуваме и следните активности. Штип за прв...

Во општина Конче одбележан „Денот на наставата на турски јазик“

Со пригодна свеченост и културно –уметничка програма, неделава во општина Конче беше одбележан ,,Денот на наставата на турски јазик“.Ја организираа Локалната самоуправа и Здруженијата...

Новото јавно претпријатие во Куманово се очекува да проработи во март

Изработката на урбанистичките планови и програми за 2018 година изостанаа бидејќи Јавното претпријатие „Куманово план“ се уште не е формирано, рече координаторот на советничката...