Општина Струмица ја следи состојбата со загаденоста на воздухот и превзема мерки

Во врска со информациите за енормното загадување во општина Струмица со ПМ10 честички, општина Струмица ја информира јавноста дека подолг временски период ја следи и анализира состојбата со загаденоста на воздухот на територијата на општина Струмица и превзема мерки. Конкретно заради транспарентност и отчетност, а се’ со цел заштита на животната средина, во соработка со […]

Read More

Општина Струмица ја потврди поддршката на социјално загрозените семејства

  Градоначалникот Коста Јаневски, покрај новогодишни пакетчиња на сто деца од социјално загрозени семејства, а кои следат настава во основните општински училишта, подели прехранбени пакети на социјално загрозени семејства од општина Струмица. Овој хуманитарен чин пред новогодишно – божиќните празници го реализираа Банката за храна Македонија, општина Струмица и Организацијата на жени од Струмица. Во […]

Read More

Куманово: Помош во храна и облека за Нова година за најсиромашните семејства

Триесетина најзагрозени семејства од општините Куманово и Старо Нагоричене, добија помош за новогодишните празници од општинската организација на Црвен Крст- Куманово. „Во предновогодишниот период Црвен крст Куманово се погрижи во рамките на своите можности да обезбеди пакети со храна, хигиена и облека за 30 социјално најзагрозени семејства од градот и општината Старо Нагоричане“,  соопштуваат од […]

Read More

Првото бебе во Куманово е машко

Првото бебе во Кумананово е родено 45 минути по полноќ. Бебето е машко и тешко 3.470 грама, а на свет го донесе Емине Аљдиви(29) од Ваксинце општина Липково. „Многу сум среќна. Ова ми е прво бебе, ќе се вика Ерион. Добро се чувствувам и благодарам на општината за подароците”  – изјави мајката, која се породила со […]

Read More

Пакетчиња за децата без родители

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски денеска подели новогодишни пакетчиња на децата без родители, на детското одделение во Општата болница Куманово, во Здруженито на глуви и наглуви и на децата од ромските социјално загрозени семејства. „Традиционално организиравме преим за децата без родители и нивните стратели. Ја користам оваа прилика да им ја честитам 2018 година и […]

Read More

Граѓаните имаа директна средба со членовите на Советот на општина Струмица

Во салата на Советот на општина Струмица во домот на АРМ се одржа Отворен ден со новите членови на Советот, кој е дел од програмските активности на Центарот на заедницата на општина Струмица во рамки на проектот „Институционална поддршка за 2017 година“, а финансиски овозможен од Фондација Отворено општество – Македонија. Целта на настанот беше […]

Read More

Струмица ја доби првата Пречистителна станица по европски стандарди во Македонија

Струмица ја доби првата Пречистителна станица по европски стандарди во Македонија. Стартот беше означен со заедничко притискање на копчето од премиерот Зоран Заев, амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуeл Жбогар, градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и членот на Управниот одбор на ЕВН Груп, Франц Митермаер. Премиерот Заев во своето обраќање рече дека општина Струмица отсекогаш […]

Read More

Градоначалникот Јаневски ги прифати сите предлози од граѓаните за буџетската 2018 година

На втората сесија на Граѓанскиот буџетски форум која што синоќа се одржа во домот на АРМ, градоначалникот Коста Јаневски ги прифати сите 45 проекти кои што беа предложени од граѓаните на првата сесија. Пред присутните на сесијата тој детално ги образложи сите проекти и им се заблагодари на граѓаните за добрите предлози потенцирајќи дека во […]

Read More

Општина Струмица и СВР Струмица апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните прописи и да не ги узурпираат јавните површини

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски и началникот на Секторот за внатрешни работи – Струмица, Танчо Пројковски со своите соработници одржаа работен состанок на кој се разгледуваше актуелната состојба со безбедноста на граѓаните и јавниот ред и мир во Општината. Целта на состанокот беше во заедничка соработка и координација, иститите да се подигнат на повисоко […]

Read More

Јаневски: Во наредниот период ќе се посветиме на современото улично осветлување

„Безбедноста на децата, учениците, но и на сите граѓани е од големо значење на локалната самоуправа предводена од мене како градоначалник, па убави и современо осветлени улици ќе биде заложбата која и во идниот период ќе ни биде во фокусот на управувањето со општината“, рече градоначалникот Коста Јаневски по утврдувањето на состојбата со осветлувањето на […]

Read More