Општина Струмица на сите православни христијани им го честиташе раѓањето на Исус Христос

По повод најголемиот христијански празник, Божик општина Струмица им се обрати на своите сограѓани од христијанска вероиспед, честитајќи им го раѓањето на Исус Христос. Во пресрет на Рождеството Христово – Божик, еден од двата најголеми  празника во хритијанскиот свет, Ви упатуваме празнична порака исполнета со љубов и почит, посакувајќи ви среќа, хармонија и благосостојба во […]

Read More

Одбележана 74-годишнината од убиството на првоборецот Герас Цунев

Пред спомен бистата која што се наоѓа во малиот градски парк, со пригодна свеченост беше одбележана 74-годишнината од убиството на првоборецот Герас Цунев. Од името на општина Струмица, почит му оддаде и свежо цвеќе положи заменик градоначалникот, Костадин Костадинов. На одбележувањето присуствуваа и членови на Советот на општина Струмица, а за животот и делото на […]

Read More

Куманово: На 26-ти нов тендер за фирма доставувач на нафта во училиштата

Откако утринава со почетокот на второто полугодие од учебната година се јавија проблеми со затоплување на училниците во одредени училишта, одговор даде и првиот човек на Секторот за образование при Општина Куманово, Жика Крстевски. Според него, единствен проблем се јавува кај училиштата кои се затоплуваат на нафта, додека оние кои се на гас нема проблеми, […]

Read More

Заменик градоначалникот на Струмица, Костадинов присуствуваше на фрлањето на светиот крст во „Аквариус“

Заменик градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов беше меѓу граѓаните кои на големиот празник Богојавление – Водици присуствуваа на фрлањето на светиот крст во водите на базенот „Аквариус“. Тој, од името на општина Струмица, на Лазо Котуровиќ кој беше најбрз и го фати крстот му подари Крст реликвијар од локалитетот „Цареви кули“ од 12-13 век […]

Read More

И годинава традиционално „Пивтијада“ во Куманово

Традиционално и годинава ќе се одржи петнаесетата по ред гастрономвска манифестација „Пивтијада“ во организација на Мултимедијалниот центар „Карпино“, а со финансиска поддршка од градоначалникот и Советот на Општина Куманово. Како и изминатите години и оваа настанот ќе започне во 12 часот во ресторанот „Грација“ во населба Карпош. На манифестацијата се пријавени околу 15 учеснички кои […]

Read More

Крстот за „Водици“ во Куманово ќе се фрла во Затворениот градски базен

По повод големиот христијански празник „Водици“ во организација на Кумановско-Осоговска Епархија, локалната самоуправа и трите пливачки клуба „Тумба“, „Делфин“ и „Аква“ за првпат овој четврток ќе се организира пливање по крст на Затворениот  градски базен во Куманово со почеток во 12.00 часот. Сите заинтересирани граѓани  може да се пријават во наредните денови на пријавница на […]

Read More

Тимови на Црвениот Крст во Куманово помагаа во завеани села и згрижија бездомници

Општинската организација на Црвен крст Куманово со својот Тим за одговор при катастрофи продолжува со активностите и прави напори за обезбедување на хуманитарна помош за социјално загорозени стари и изнемоштени лица во отсечени и недостапни региони. Тимот останува во приправност и подготовка и во наредните денови доколку за тоа се појави потреба.  

Read More

Одбележана 73-годишнината од борбата во Пелинце

По повод 73 години од борбата во село Пелинце и загинување на Ангел Лазаревски-Шајче и Трифун Ангеловски-Летеќи, Сојузот на борци од Куманово, градоначалникот Зоран Дамјановски, претставници од локалната самоуправа и Армијата на Република Македонија, како и членови на семјествата на борците положија цвеќе на споменикот во Пелинце. „Се наоѓаме во ова убаво село каде на […]

Read More

Општина Струмица започна со активностите за расчистување на снегот

Со првите снежни врнежи, општина Струмица почна со активностите кои се реализираат во континуитет, согласно Програмата за одржување на улиците и локалните патишта – информира на прес конференција, секретарот на општина Струмица, Кирил Парталов. „Слободно можам да кажам дека општина Струмица навремено реагира на овогодинешниот снег и поларните температури. Во овој период се чистат сите […]

Read More

22-та крводарителска акција во Заводот за трансфузиона медицина во Струмица

Општина Струмица, на 11- јануари во Заводот за трансфузиона медицина ја спроведе 22-та крводарителска акција. Ваквата акција, традиционално се реализира по повод новогодишно – божиќните празници. Според одзивот, општинската администрација со ова ја потврди својата хуманост и солидарност во спасување на нечиј човечки живот. Општина Струмица оваа крводарителската акција ја реализира во соработка со Црвениот […]

Read More