Повик за избор на претставници на граѓански организации за членство во локалното координативно тело за заштита од дискриминација

Општина Струмица во рамките на проектот „Заштита од дискриминација на ЛГБТИ на локално ниво“ спроведуван од страна на ХЕРА- Асоцијација за здравствена едукација и истражување, а поддржан од Амбасадата на Кралството Холандија во Република Македонија, со одлука на Советот на општина Струмица основаше координативно тело за заштита од дискриминација.Локалното координативно тело за заштита од дискриминација […]

Read More

Музичкото училиште „Боро Џони“ одржа уште еден концерт за паметење

Во големата сала во центарот за култура „Антон Панов“, се одржа традиционалниот концерт под маски на музичкото училиште „Боро Џони“. Струмичани кои ја наполнија салата уживаа во прекрасните изведби на учениците. На концертот присуствуваа вршителот на должноста градноначалник на општина Струмица Костадин Костадинов, претседателот на советот Јосиф Христов и членови на истиот. Пред концертот беше […]

Read More

Ново јавно осветлување во тетовското село Порој

Општина Тетово реализира уште еден проект кој во голема мерка ќе олесни на соседното место до градот, а тоа е селото Порој каде неделава беше поставено јавно осветлување. Беа поставени вкупно 25 столбови на главната улица во селото Порој. На овој начин општината покажува дека не се грижи само за граѓаните на Тетово туку и […]

Read More

Тетово: Градоначалничката Арифи се сретна со францускиот амбасадор, Тимониер

На почетокот на оваа недела , градоначалничката на  Општина Тетово, Теута Арифи беше домаќин на состанокот со амбасадорот на Република Франција во Скопје, Кристијан Тимониер, како и неговиот аташето од канцеларијата  за заштита на Франција, Ардијан Рамадани. Амбасадорот Тимониер и’ честиташе на градоначалничата Теута која го  националниот орден на честа и за заслуги кој го […]

Read More

Се’ повеќе кумановци членуваат во пливачкиот клуб „Делфин“

Кумановци се заинтересирани за користењето на затворениот пливачки базен – сметаат од пливачкиот клуб Делфин. Од таму велат дека младите го користат слободното време за овој спорт. Додаваат дека веќе имаат седумдесетина членови. „По кратка пауза поради бактериолошко чистење на водата и испуштање од базенот, пливачкиот клуб Делфин продолжи со своите тренинзи во стандардите термини […]

Read More

Општината Штип распишува јавен повик за користење на јавни површини за организирање на панаѓури

ЈАВЕН ПОВИК за давање на користење јавни површини за организирање на панаѓури Општината Штип распишува јавен повик за користење на јавни површини за организирање на панаѓури. Панаѓури може да се организираат во следните термини: Велигденски (пред сегашната самопослуга на Кит – Го) Петровденски (јули) Есенски (октомври) Новогодишен (декември) Како површина на која може да се […]

Read More

Граѓаните доставиле 70 пријави за штети од јануарските снежни врнежи

Од објавувањето на повикот пред две недели, до Комисијата за утврдување и проценка на штети од природни непогоди при Советот на општина Струмица се доставени 70 пријави од граѓани кои претрпеле штети од снежните врнежи во јануари. Најголем дел од пријавите, односно, 52 се од населеното место Куклиш, а останатите од други населени места. Според […]

Read More

Цицимов: И оваа година Струмичкиот карневал ќе го задржи своето високо ниво

„Подготовките се одвиваат според планот и годинава очекуваме струмичкиот карневал да го задржи своето високо ниво“, рече Александар Цицимов, претседател на Организациониот одбор на струмичкиот карневал на прес конференцијата на која беа презентирани досегашните подготовки и очекувања од ново издание на струмичкиот карневал. „Иако годинава подготовките се одвиваат во многу сложени услови поради многу причини, […]

Read More

Атлетичарот Ристе Пандев е најдобриот спортист во општина Струмица за 2016 година

Во големата сала на домот на АРМ, се одржа традиционалниот избор на најдобрите во спортот за 2106 година. Покровител на оваа спортска манифестација беше општина Струмица, а истата се одржа во организција на Оптинскиот сојуз на училишен спорт. На манифестацијата присуствуваа и наградите ги врачија заменик градоначалнкот Костадин Костадинов, претседателот на Советот Јосиф Христов и […]

Read More

Изложбата „Ана Франк – Историја за денес” отворена во Куманово

Во организација на Младинскиот образовен форум и Куќата на Ана Франк од Холандија денеска во Центарот за култура „Трајко Прокопиев” во Куманово беше отворена патувачката изложба под насловот „Ана Франк – Историја за денес”. Водичи на изложбата се млади волонтери, средношколци кои поминале обука за да ја раскажат приказната за Ана Франк. Проектот има за […]

Read More