Душан Свилар и богата програма на Тамбурашкиот фестивал во Куманово

Богата програма се подготвува за 13-то издание на фестифалот на тамбурата во Куманово, но оваа година тој нема да се одржи на градскиот плоштад туку во „Касапски круг”. Едно од позвучните имиња кои ќе настапат на првата вечер на фестивалот е некогашниот победник на шоуто „Ѕвездите на гранд”, Душан Свилар кој ќе настапи со Тамбурашкиот […]

Read More

Министерот Шапуриќ ја посети Општина Струмица

Во работна посета на општина Струмица, претстојуваше Министерот без ресор во Владата на Република Македонија, Зоран Шапуриќ, задолжен за регулатива за подобрување на инвестициска клима за домашните претпријатија. Притоа, тој оствари средба со вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица Костадин Костадинов, на која беше разговарано за можна соработка на разни проекти, кои ќе имаат […]

Read More

Во касарната „Боро Менков” одбележан Денот на Армијата

Со воена свеченост и изложување на дел од од воената опрема во кумановската касарна „Боро Менков” беше одбележана 25-годишнината од формирањето на Армијата на Република Македонија. По повод Денот на АРМ во рамките на свеченоста се одвиваше постројување на припадниците на  единиците од гарнизон Куманово, предавање на стројот на Командантот на здружено оперативната команда (ЗОК) […]

Read More

Струмица живее во ритамот на најголемата културно – уметничка и забавна манифестација Струмица опен фестивал

Дванаесетти ден Струмица живее во ритамот на најголемата културно – уметничка и забавна манифестација Струмица опен фестивал, чие годинашно шесто издание е насловено „Направено со љубов“. Во изминатите денови, струмичката и пошироката јавност уживаа во богатата фестивалска понуда која досега се реализираше на шест отворени сцени. Од изложби на фотографии, летна игранка со Паркети, италијанска […]

Read More

Во првите шест месеци од годинава решени се 608 проблеми на граѓаните преку „Систем 48“

Општинскиот сервис за пријавување на комунални проблеми „Систем 48“ континуирано се потврдува како вистински партнер на граѓаните преку кој се решаваат нивните проблеми. Само во првите шест месеци, преку „Систем 48“ биле решени 608 проблеми од вкупно 702 пријавени. Останатите 94 се проследени до надлежните служби бидејќи за нивно решавање било потребно подолго време од […]

Read More

Се одржа заедничката вежба меѓу армиите на Македонија и САД

Во Струмица  успешно беше реализирана заедничката вежба на припадници на армиите на Република Македонија и САД „Dragoon Guardian 17“. Пред домот на АРМ, беше презентирана воената опрема на инженерскиот сквадрон на копнените сили на армијата на САД и на инженерскиот баталјон од Првата механизирана пешадиска бригада на АРМ, а учествуваа и припадници на другите единици […]

Read More

КУД „Панче Пешев” од Куманово учествуваше на Меѓународен фолклорен фестивал Варна

Културно-уметничкото друштво „Панче Пешев” Куманово од 30ти јули до 4ти август учествуваше на Маѓународниот фолклорен фестивал во Варна, Република Бугарија. На фестивалот учествуваа 10 ансамбли од седум земји, меѓу кои Колумбија, Индија, Грузија, Полска, Перу, Турција и Бугарија. Фестивалот се одржуваше на летната фестивалска сцена во Варна и на сцената на Златни песоци. КУД „Панче […]

Read More

Куманово: Ракометарките на средба со претседателот на Советот на општината

Ракометарките на Куманово денеска се сретнаа со претседателот на Советот на општината, Александар Арсиќ кого го запознаа со своите минатогодишни успеси, но и упатија барања претстојната сезона да ги добијат ветените средства кои се’ уште не им се исплатени. Локалната самоуправа одделува вкупно 18 милиони денари од својот Буџет за поддршка на спортските клубови, но […]

Read More

Улицата „Среќко Пужаљка” доби нов асфалт

Продолжува проектот за реконструкција на улиците во централното градско подрачје. Во завршна фаза влегува и улицата „Среќко Пужаљка”, на која активно се работи деновиве и покрај високите температури. Како што истакна градоначалникот Дамјановски, кој  направи увид на активностите на терен, сепак се почитуваат препораките за заштита на работниците од топлото време, па градежните активности паузираат […]

Read More

„Бегалци и книги” на градскиот плоштад во Куманово

Вечерва на градскиот плоштад во Куманово, од 17:00 – 20:00 ќе се одржи настанот „Бегалци и книги” кој го организира Центар за интеркултурен дијалог заедно со своите волонтери. Настанот е од отворен тип и на истиот може да проследите мала изложба од фотографии кои ги фотографираа деца од бегалскиот камп на Табановце, да донирате книги […]

Read More