Страшо Тодоровиќ се враќа во стручниот штаб на КК Куманово

Поранешниот тренер на Кошаркарскиот клуб Куманово Страшо Тодорвиќ се враќа во стручниот штаб и ќе му помага на новиот тренер Александар Петровиќ, кој пак доаѓа на местото на Игор Михајловски кој изминатиот викенд си поднесе оставка. Тодоровиќ по повеќе од година дена не е во кошаркарските води, меѓутоа додека беше тренер на КК Куманово ја […]

Read More

Општина Струмица промовирана како поволна бизнис дестинација на меѓународниот саем „Ануга” во Германија

На најголемиот светски саем и најважната бизнис платформа на прехранбената индустрија – „Ануга”, кој се одржа во периодот од 7 – ми до 11 – ти октомври 2017 година во Келн, Германија повеќе од 7400 компании од 107 земји во светот ги претставија своите производи во текот на петдневниот саем. Покрај официјалниот дел од саемот, во текот на саемските […]

Read More

Еколошка акција за почист Соколански парк како дел од акцијата „За поеколошко Куманово”

Во рамки на активностите на иницијативата „Мрдни со прст”- Младинско вклучување за локалните проблеми во Куманово, Центарот за интеркултурен дијалог од Куманово ја организираше првата еколошка акција „За поеколошко Куманово”, што се одржа во околината на Соколанскиот парк. Акцијата имаше за цел подигање на еколошката свест на граѓаните во Куманово. „Иницијативата потекнува од средношколците со […]

Read More

Традиционален есенски крос на кејот на Вардар

Традиционално, по деветти пат на кејот на реката Вардар се одржа атлетскиот крос турнир. Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски истакна дека локалната самоуправа постојано вложува во најмладите, токму преку поттикнување на спортскиот дух. „Многупати сум ви напоменал, и пак ќе нагласам дека преку спортот вие се надградувате како личности, и созревате. Преку активното занимавање […]

Read More

И Струмица ја одбележува „Европска недела на мобилност“

Во организација на  општина Струмица, еколошкото друштво „Планетум“ и велосипедскиот клуб „Актив“ од Струмица, а во рамките на Европската недела на мобилност, која се одржува и одбележува насекаде низ светот, вчера беше одбележан 22 септември – Светскиот ден без автомобили. На велосипедистите кои се собраа на градскиот плоштад, со својот велосипед, им се придружи и […]

Read More

Со победа ЖРК Куманово ја отвори новата сезона

Ракометарките на Куманово со убедлива победа ја стартуваа новата ракометна сезона. Вчеравечер на домашен терен со резултат 33:26 го совладаа составот на ЖРК Пелистер од Битола во рамките на првото коло од женската Суперлига. Првото полувреме заврши со резултат 15:11 во корист за домашниот состав кој по напорните тренинзи покажа дека може да чекори кон […]

Read More

Ракометарите на Куманово го совладаа Металург Јуниор

Полека, но сигурно составот на Машкиот ракометен клуб Куманово се подготвува за стартот на новата сезона која започнува кон крајот на месецот. Викендов во Спортската сала Куманово го одиграа вториот контролен натпревар, овој пат против составот на Металург Јуниор. Мечот заврши со победа за домашниот состав и тоа со резултат 26:24. Првото полувреме подобра беше […]

Read More

Затворен 25. ФКТ „Ристо Шишков“ – лауреат Тања Бошковиќ

  На големата сцена на центарот за култура „Антон Панов“, се одржа завршницата на јубилејниот 25. Меѓународен фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. На чинот на затворањето на фестивалот, беа доделени награди во повеќе категории од театарската асоцијација НЕТА, а единствената награда за високо актерско достигнување „Ристо Шишков“ ја понесе Тања Бошковиќ, за улогата на […]

Read More

Делегација на Електростаљ во посета на општина Струмица

  Делегација од градот Електростаљ од Московската област на Руската федерација, престојиваше во неколкудневна посета на општина Струмица. Посетатата започна во градинката „Детска радост“ каде што претставниците на градот Електростаљ подарија фотографии и книги. Гостите ја посетија и библиотеката „Благој Јанков Мучето“ каде што донираа 300 книги. За време на престојот во Струмица, домаќините и […]

Read More

Костадинов оствари средба со амбасадорите на Јапонија и Србија и заменик амбасадорот на Кина

Вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов оствари средба со амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда, амбасадорката на Република Србија, Душанка Дивјак Томиќ, заменик амбасадорот на Народна Република Кина, Мао Кинвен и сопругата на амбасадорот на Холандија. Оваа средба е во рамките на добрата соработка помеѓу Здружението на граѓани „Добре дојде Macedonia welcome Centre“ […]

Read More