Најголем дел од странските карневалски групи го потврдија учеството на карневалот 2018

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал е во интензивни подготовки за годинашното издание на најпозната карневалска манифестација која годинава ќе ќе се одржи од 14 до 21 февруари. Според Александар Цицимов, претседател на Организациониот одбор, досега, најголем дел од странските карневалски групи го потврдиле своето учество, а ќе се стимулира учеството на нови домашни карневалски групи. […]

Read More

Прослава на Бадник на градскиот плоштад во Куманово

На градскиот плоштад Куманово,  се одржa  традиционалната прослава на христијански празник Бадник, во организација на СДСМ. За разлика од минатите празници оваа година не се палeше бадниковиот огин, поради загаденоста на воздухот во градот. Прославата ќе започне во 20.30 часот, а на граѓаните ќе им бидат поделени 400 лепчиња, во кои ќе има еден златник […]

Read More

Општина Струмица ја посетија дечиња од Струмичката епархија и испеаја коледарска песна

Во пресрет на големиот христијански празник Божик и негувањето на традиционалните обичаи, општина Струмица ја посетија дечиња од Струмичката епархија и пред градоначалникот Коста Јаневски и вработените ја испееја коледарската песна „Вечниот бог“. Заблагодарувајќи им се за посетата, Јаневски им посака се најубаво и им подари коледарски пакетчиња. Отец Јаков од Струмичката епархија рече дека […]

Read More

Градоначалникот Јаневски на традиционалниот хуманитарен божиќен концерт „Божиќна евровизија“

Во центарот за култура „Антон Панов“, се одржа традиционалниот хуманитарен божиќен концерт во организација на Младинскиот совет, а под покровителство на општина Струмица. На концертот насловен „Божиќна евровизија“ учествуваа седумдесет ученици од средното општинско училиште „Јане Сандански“ кои под менторство на  професорите Анита Станковска, Денис Кирчанов и Полина Ашикова изведоа познати евровизиски хитови. Во полната […]

Read More

Оливер Илиевски нов директор на Водостопанство

Триесет и деветгодишниот, Оливер Илиевски од Куманово е нов директор на ЈП Водостопанство „Кумановско-липковско поле”, подружница Куманово. Илиевски по професија е дипломиран економист, 10 години работел како директор во филијалите на Инвест банка и Шпаркасе банка во Куманово. За директор на Водостопанство е назначен на 26 декември минатата година, а утринава било извршено примо-предавање на […]

Read More

Наградени најдобриот полицаец и пожарникар во Куманово

Звонко Деспотовски, полицец во СВР Куманово и Стефан Крстевски, пожарникар во Противпожарната единица Куманово, се прогласени за најдобри во својата професија за 2017 година. Тие го добија општинското признание за најдобри професионалци во областа на безбедноста, а наградите им ги врачи градоначалникот Максим Димитриевски. „Ви посакувам во наредната година да имате помалку работа, а да […]

Read More

Центарот за социјални работи во Куманово доби веб страница

Центарот за социјални работи Куманово изработи веб страница преку која граѓаните ќе можат да се информираат за активностите во установата. Изготвена е веб страница www.jumcsrkumanovo.com.mk преку која граѓаните ќе имаат можност да добијат информации за сите нивни потреби, поконкретно за остварување на права и услуги во рамките на нашата установа  – соопштуваат од Центарот за […]

Read More

Кумановските чевлари го прославија Спиридон

Општина Куманово и Здружението на чевларите, за првпат годинава, во Домот на занаетчии, организираа прослава по повод празникот Свети Спиридoн. Градоначалникот, Максим Димитриевски посочи дека Куманово е препознатливо по чевларството и дека општината веќе има отпочнато проекти, меѓу кои и шопинг турата во рамки на проектот „Визит Куманово”: „Со единствена цел да се подигне производството, […]

Read More

Градоначалникот Јаневски се сретна со амбасадорот на Делегацијата на ЕУ во Македонија, Жбогар

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски се сретна со амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, Самуел Жбогар. На средбата, на која присуствуваа и нивните соработници, градоначалникот Јаневски од негово лично име и од името на граѓаните на општина Струмица се заблагодари за реализацијата на проектот Пречистителна станица за отпадни води, потенцирајќи дека […]

Read More

Министерството за одбрана на општина Струмица и’ предаде објект од поранешната касарна

Општина Струмица го доби првиот објект од поранешната касарна во трајна сопственост од Министерството за одбрана. Станува збор за објектот популарно наречен „Инкубатор“. Претставници на Министерството денеска ја посетија општина Струмица и на средбата со градоначалникот, Коста Јаневски освен за примопредавањето на овој објект, разговараа за предавање и на останатите објекти од поранешната касарна. Јаневски […]

Read More