Советот на општина Струмица ја одржа 56-та седница

    На 56-та седница на Советот на општина Струмица, беше констатиран престанок на мандатот на членот на Советот, Борче Хаџиев, поради неговото именување за в.д директор на Фондот за осигурување на депозити. Според Јосиф Христов, претседател на Советот, советниците дадоа зелено светло и на предлог одлуката за определување места за истакнување изборни плакати за […]

Read More

Министерот Шапуриќ ја посети Општина Струмица

Во работна посета на општина Струмица, претстојуваше Министерот без ресор во Владата на Република Македонија, Зоран Шапуриќ, задолжен за регулатива за подобрување на инвестициска клима за домашните претпријатија. Притоа, тој оствари средба со вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица Костадин Костадинов, на која беше разговарано за можна соработка на разни проекти, кои ќе имаат […]

Read More

Костадинов: Чествувањето на Двата Илиндена, е освежување на историското сеќавање за двата грандиозни датума од македонскиот времеплов

Пред споменикот на Гоце Делчев на градскиот плоштад, денеска, општина Струмица ги одбележа двата Илиндена, 114 години од Илинденското востание и 73 години од Првото заседание на АСНОМ. За значењето на овие два значајни датуми од македонската историја, зборуваше вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов. Ден на Републиката, колку тоа убаво и […]

Read More

Поднесени 50 бара за лифтови – 7 исплатени

Еден од мноштвото проекти кои ги предвиде Општина Карпош е реконструкција на старите и дотраени или поставување на нови лифтови во висококатниците на нејзина територија. Тоа се однесуваше на сите заедници на станари кои требаше да исполнат неколку услови и кои ќе донесат комплетна документација до локалната самоуправа. Досега, речиси во изминатите две години поднесени […]

Read More

Прво прскање против комарци во Куманово ова лето

Во раните утрински часови ќе се изврши прво авионско прскање против комарци на територија на Општина Куманово. -Се известуваат пчеларите, да превземат соодветни мерки за заштита на пчелите. Во случај да не се изврши авионско прскање поради неповолните временски услови, истото се одложува за наредниот ден – информираат од Општина Куманово.

Read More

Советот на општина Струмица ја одржа 55-та седница

На денешната 55-та седница, членовите на Советот на општина Струмица донесоа повеќе предлог решенија, програми и одлуки од повеќе области. Советниците го усвоија предлог – решението за верифицирање мандат на член на Советот, со кое на местото на Никола Пандев, нов член од коалицијата „За подобра Македонија“ е Весна Пешевска. На дневен ред беа и […]

Read More

Општините Куманово и Гњилане го подготвуват проектот „Зелен пазар“

Градоначалниците на Куманово и нa Гњилане, Зоран Дамјановски и Љутви Хазири  разговараа за можностите за подготовка на проектот „Зелен пазар“, кој ќе користи средства од европските фондови за меѓуграничната соработка меѓу Македонија и Косово. Претставниците на двете општини, кои се сретнаа во Куманово, во наредниот период ќе работат на апликација на овој проект, со кој […]

Read More

На четири јазици ќе се промовира туризмот во Куманово

Освен на македонски и албански јазик, локалната самоуправа ќе го промовира туристичкиот потенцијал на градот и на српски и ромски јазик преку проектот „Visit Kumanovo”. Така одлучија советниците на 68-та седница на Советот на Општина Куманово. Плодна дебата развија советниците за оваа точка и дадоа различни мислења за тоа како градот да привлече повеќе туристи. […]

Read More

Карпош: Јакимовски го објасни мотивот за одлуката да бидат добирани 450 метри квадратни покривен лим на ЈП „Јасен“

Градоначалникот на Општината Карпош го објасни мотивот за одлуката да бидат добирани  450 метри квадратни покривен лим на ЈП Јасен.  Јакимовски истакна дека Општина Карпош како општествено одговорна општина, преку Советот на локалната самоуправа го одобрила барањето на директорот на ЈП „Јасен“ за донацијата на покривниот лим. Градоначалникот истакна дека лично бил во воените објекти […]

Read More

Струмица: Поставена е антипаркинг опрема на сите влезови на градскиот плоштад за ограничена достава на стока

Екипи на Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“, денеска поставија антипаркинг опрема на сите влезови на плоштадот „Гоце Делчев“. Целта е да се спречи зачестената злоупотреба на пристапните влезови и да се ограничи движењето на моторните возила кои во последно време предизвикаа сериозни оштетувања на гранитните плочки на плоштадот. Од ЈП „Паркиралишта Струмица“ ги информираат сопствениците на […]

Read More